Kilis’in Eski Sokak Kültürü

Kilis'in Eski Sokak Kültürü

Daha koca koca apartmanların Beşevler semtine dikilmediği, oraların hep bağ bahçe olduğu ve eski Kilis evlerinde yaşanılan dönemlerde; sokaktan yankılanan birçok ses evlere misafir olurdu.

04 Haziran 2020 - 11:31 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 - 12:10

Pandemi dönemlerinde belki de Kilisliler, o bahçeli, süs havuzlu yeşilliklerle dolu eski evlerini özledi. Sokaklar adeta evlerle iç içe geçmiş bir şekilde, yaşam bütün renkleri ile dopdolu yaşanırdı eski günlerde! Apartman dairelerine sıkıştığımız şu günlerde, gelin eski sokaklarımıza, evlerimize bir dönüş yapalım.

Öncelikle sabah erkenden başlayan işler nedeniyle güneş ile birlikte uyanılır. Evlerin sokağa bakan kapıları açılır ve akşama kadar açık veya Kilislilerin değimi ile yılık bırakılırdı. Çünkü komşuluk denen ve şimdi unutulan bir kültür o zaman halen hayatta idi.

Mevsimin sebze ve meyvelerini satan seyyar satıcılar üç tekerlekli seyyar arabaları ile sokak sokak dolaşır satış yaparlardı. Biber var! Domates var! Patlıcan var! seslerini duyan Kilisli hanımlar, öğle yemeği hazırlıkları için eksik malzemelerini bu seyyar satıcılardan alırlardı.

Eski bebek arabalarına yükledikleri plastik eşyaları hem para hem de eski eşya karşılığı satan kadınların, “Sele var. Sepet var” sesleri evlerin bahçelerinden duyulurdu.

Eskiciler, odun kesmek için sırtlarında sadece bir balta ile gezen yaşlı amcalar Kilis’in sokak renkleriydi.

Şimdiler de bunların çoğu yok oldu. Birçok kişinin çocukların hatıralarında bir anı olarak yaşamaya devam ediyorlar.        

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 10695 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (20 Ocak 2021)
Altın Fiyatları (20 Ocak 2021)
KİTSO Başkanı Mustafa Celkanlı Kilispostasıtv'ye Konuştu
KİTSO Başkanı Mustafa Celkanlı Kilispostasıtv'ye Konuştu