Kilis’te Marketler ve Dolmuşlara Yeni Düzenleme
Reklam

Kilis'te Marketler ve Dolmuşlara Yeni Düzenleme

Kilis’te İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile marketlerin çalışma saatleri ile dolmuşların ne kadar yolcu alacakları yeniden düzenlendi.

24 Mart 2020 - 10:36 - Güncelleme: 24 Mart 2020 - 11:22

Kilis Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile marketlerin çalışma saatleri 09:00-21:00 saatleri olarak belirlenirken, 100 metrekarelik bir market içerisinde aynı anda en fazla 10 müşteri olabileceği belirtildi. Şehiriçi dolmuşlar ise, yolcu taşıma kapasitelerinin % 50’si kadar yolcu alabilecekler.  

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararında şu ifadeler yer aldı: “Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid­19) salgını nedeniyle tüm Dünya’da can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid­19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlardır.

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için umuma açık birçok yerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.Yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için marketle şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

Bu kapsamda,

1­ İl/ilçelerimizdeki tüm marketler 09:00–21:00 saatleri arasında hizmet verecektir. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb hariç) onda biri kadar olacaktır. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekmektedir.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asılarak ilan edecekler, içeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacaklardır. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacaktır. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asacaklardır.

2­ İl/ilçelerimizdeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları (şehirler arası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecekler; araç içindeki yolcuların oturma şekli mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda bir koridor, diğeri cam kenarı gibi yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmesine;

Marketlere ilişkin kararların il/ilçe belediyeleri, toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanması/uygulanması ve tüm kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilmesine karar verilmiştir.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1766 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sumak meselesine kafayı taktım!
Sumak meselesine kafayı taktım!
Korona Virüs’te Son Durum
Korona Virüs’te Son Durum