Kıraathane Söyleşilerinin 28’incisi Gerçekleştirildi

Kıraathane Söyleşilerinin 28'incisi Gerçekleştirildi

“Fransa’da Devlet ve İslamofobi” başlıklı söyleşi, 7 Aralık Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Altuncu’nun yönlendiriciliği ve Din Sosyolojisi Bilim Dalı Arş. Gör. Dr. Osman Ülker’in sunumuyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

04 Haziran 2021 - 13:40 - Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 13:47

Söyleşiye katılımcıları selamlayarak başlayan Ülker; “İslamofobi” teriminden bahsetti. Buna göre, İslamofobi terimi, İslam’a karşı temelsiz düşmanlığı ifade etmekte; Müslüman bireyler ile topluluklara karşı ayrımcılık ve düşmanlığın pratik sonuçlarına ve Müslümanların ana akım siyasi ve sosyal olaylardan dışlanmasına atıfta bulunmaktadır. Terimin kelime anlamı her ne kadar “İslam korkusu” olsa da aslında terim, Müslüman karşıtı ırkçılığı temsil etmektedir.

Ülker, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra Müslümanlara yönelik sistematik ve kurumsal ırkçılığın arttığını vurguladı. Fransa, anayasal olarak bölünmez, laik, demokratik, sosyal bir devlettir ve köken, ırk veya din ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşların yasa önünde eşitliğini garanti etmektedir. Buna karşın Fransa’da devlet eliyle Müslümanların yaşam biçimine yönelik ilk saldırı 2004 yılında, devlet okullarında dini sembollerin yasaklanması ile gerçekleşmiştir ki bu yasak başörtüsünü hedef almaktadır. 2011 yılında, “Burka Yasağı” olarak bilinen yüzü kapatan peçelerin takılması yasaklanmış, ardından 2016 yılında yerel yönetimler tesettür mayo ile plajlara girilmesini yasaklamıştır.

Terör saldırıları bahane edilerek Müslümanlara karşı baskıların arttığını belirten Ülker, dini kurumlarda imzalatılmaya çalışılan “Cumhuriyet Değerleri Bildirisi”nden ve İslamofobiyi yasallaştıran “Ayrılıkçılıkla Mücadele Yasağı”ndan bahsetti. Fransa devlet erkanının İslamofobik açıklamalarından ve twittlerinden örnekler veren Ülker, Fransa’da İslamofobinin geldiği noktaya vurgu yaptı ve “Radikalleşme ile Mücade Kurumu” bağlamında yapılan İslamofobik yaptırımlara değindi.

Söyleşi, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1126 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amiral Türker Ertürk Kilis’e Geldi
Amiral Türker Ertürk Kilis’e Geldi
Engel Olma Farkında Ol
Engel Olma Farkında Ol