Koronavirüs tedavisinde bir adım daha

Koronavirüs tedavisinde bir adım daha

Virüsün genomunun tanımlanmasında atılan atım gelecek için bir ümit ışığı mı? Yale Üniversitesi ve Harvard'daki araştırmacılar, COVID-19 ve MERS virüslerine maruz kalan yüz milyonlarca hücreyi taradılar.

27 Ekim 2020 - 10:11 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 10:16

Virüs üzerindeki hem virüslerin hücrelerde çoğalmasını sağlayan hem de hücrelere girişlerini sağlayan düzinelerce geni belirlediler.

Bu proteinlerin tanımlanması virüse yönelik tedavi geliştirilmesi için önemli bir adım. Araştırmacılar, bu genlerin pro-viral ve anti-viral rolünün, bilim insanlarına COVID-19 ile savaşmak için yeni tedaviler geliştirmede rehberlik etmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Bulgular 26 Ekim'de “Cell Journal” dergisinde yayınlandı.

Bilim adamları daha önce, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 koronovirüsün hücrelere nasıl bağlandığını ve hücrelere nasıl saldırdığını tanımlamışlardı. Ancak bazı hücrelerin neden enfeksiyona daha duyarlı olduğu hakkında hala daha az şey biliniyor. Konakçı hücrelerin enfeksiyona yatkınlığının ardındaki genetiği anlamak, virüse maruz kalan bazı kişilerin neden çok az semptom yaşadığını veya hiç olmadığını ve diğerlerinin neden aşırı derecede hastalandığını veya öldüğünü açıklamaya yardımcı olabilir.

Çalışma için, araştırmacılar, SARS-CoV-2'ye maruz kaldıktan sonra ölme olasılığı, yaygın olarak kullanılan insan hücre hatlarından daha yüksek olan bir dizi yeşil maymun hücresinin genom çapında bir taramasını gerçekleştirdi. İlk kez yapılan ekranlar, araştırmacıların virüs ve hücrelerin etkileşimlerini aynı anda izlemesine olanak tanıdı. Taramalar, hücre yüzeyindeki bir reseptörü kodlayan ACE-2 geninin SARS-CoV-2 enfeksiyonunu desteklediğine dair önceki bulguları doğruladı.

Bununla birlikte, taramalar ayrıca iki yeni pro-viral protein kompleksi ve enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olduğu görülen üçüncü bir proteini tanımladı. Genleri açıp kapatan SWI / SNF kompleksinin ve inflamasyonun düzenlenmesi de dahil olmak üzere sayısız işlevi olan HMGB1'in enfeksiyondan sonra artan hücre ölümüyle bağlantılı olduğunu buldular.

Araştırmacılar daha sonra, tanımlanan gen ürünlerinden ikisinin işlevini engelleyen küçük moleküllü ilaçlar tanıttılar ve bir tabakta enfeksiyondan sonra hücrelerin hayatta kalmasını artırabileceklerini deneysel olarak gösterdiler.

Buna karşılık, hücre çekirdeği içindeki genlerin ifadesini düzenlemeye yardımcı olan histon H3 kompleksinin, SARS-CoV-2'nin hücreleri enfekte etme ve öldürme yeteneğini engelleyen koruyucu bir etki sağladığını belirttiler.

Laboratuvar tıbbı ve immünobiyoloji profesörü ve makalenin ilgili yazarı olan Yale'den Craig Wilen, "COVID-19'a verilen çok çeşitli yanıtları anlamak çok önemlidir, örneğin ileri yaşın neden insanların ölme olasılığını çok daha fazla artırdığını anlamak çok önemlidir. Kimin ciddi şekilde hastalanma olasılığı olduğunu ve hastaların tedavisinde ne tür ilaçların yararlı veya zararlı olacağını tahmin etmemize yardımcı olabilecek hem proviral hem de antiviral genler belirledik."

Wilen, bilgilerin yalnızca mevcut pandemide yardımcı olamayacağını, aynı zamanda gelecekteki ortaya çıkan koronavirüs salgınlarına hazırlanmaya da yardımcı olabileceğini belirtti.

Kaynak: Cell Journal

Bu haber 1610 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Aysel Masmanacı Beşoğlu:
Aysel Masmanacı Beşoğlu: "Kilis Yeşil ve Siyahtır"