Meme sağlığınızı takip etmeyi ihmal etmeyin!

Meme sağlığınızı takip etmeyi ihmal etmeyin!

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Kadınlarda en sık karşılaşılan meme kanserine karşı korunmanın yolları nelerdir?

17 Temmuz 2020 - 11:58 - Güncelleme: 18 Temmuz 2020 - 11:38

Kadınlarda en sık karşılaşılan meme kanserine karşı korunmanın yolları

Egzersiz ve iyi beslenme, sağlıklı yaşam için iki anahtar kelimedir. Aynı zamanda bu iki kelime, meme kanseri gelişme riskini de azaltır. Eğer teşhis konulursa da egzersiz ve sağlıklı beslenme hastalığı yenme olasılığını artıran bir durumdur.

Meme kanseri ile mücadele etmek için yapılacaklar

Sağlıklı bir kiloyu korumak sağlığın teminatıdır

Obezite ve meme kanseri arasındaki ilişki tam olarak ortaya konulamamıştır. Ancak sağlıklı kilo ve kilo vermenin meme sağlığının korunmasında önemli olduğu konusunda sağlık uzmanlarının fikir birliği vardır.

Menopozdan sonra kadınların yağ dokusunda östrojen üretimi önemli bir faktördür. Obez kadınlarda östrojene duyarlı meme kanseri dokuları, sağlıklı kilodaki kadınlardan daha fazla östrojene maruz kalır. Bu, meme kanserinin büyümesini ve ilerlemesini uyarabilir.

Vücut kitle indeksi (VKİ)  30 veya daha fazla olan obez kadınlar, meme kanseri için VKİ 25'in altında olan kadınlara göre çok daha fazla risk altındadırlar. Eğer teşhis konursa, bu kadınlarda kanserin vücudun başka bölgelerine yayılma olasılığı da daha yüksektir. Ayrıca obezite iyileşen meme kanserli kadınlarda kanserin tekrarlama riskini artıran bir durumdur.

Düzenli egzersiz yapmak

Fiziksel olarak aktif olan kadınların sedanter kadınlara göre meme kanseri gelişme olasılığı % 25 daha azdır. Düzenli egzersiz bağışıklık fonksiyonunu artırır, obeziteyi önler, östrojen ve insülin seviyelerini düşürerek meme kanserinin önlemesine yardımcı olabilir.

Teşhis konulan kadınlarda da egzersiz, kemoterapi ve endokrin tedavisi görenler için kritik bir konu olan kemik kütlesini de geliştirebilir. Bu tedaviler osteoporoz  ve  kemik kırığı riskini artıran daha düşük kemik mineral yoğunluğuna yol açarlar.

Haftada en az dört ila beş gün günde sadece 30 dakika yürüyüş sağlıklı yaşam için çok önemlidir.

 

Vücudunuzun su oranını korumak, düzenli su içmek

Her gün meyve ve sebze tüketmek vücut sağlığı için önemlidir. Ayrıca brokoli, lahana, karpuz ve kepekli tahıllar kanserle mücadele eden başlıca gıdalardır. Ceviz, balık ve kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağ asitleri alımını arttırmak da önemlidir. Rafine şekerlerden ve yağlardan uzak durmak kilo alımını engelleyerek meme kanseri riskini azaltır.

Kendinize bir su şişesi tahsis edin ve günde yaklaşık 2 ila 3 litre su içmeyi hedefleyin.

 

Alkollü içeceklerden uzak durmak

Alkol tüketen bayanlarda meme kanseri gelişme riski yüksektir. Meme kanseri teşhisi konulduktan sonra da bu kadınlarda meme kanserinin tekrarlama riski daha fazladır.

Bol vitamin tüketmek

Sağlık uzmanları düşük D vitamini seviyesine sahip kadınlarda meme kanseri geliştirme riskinin yüksek olduğunu belirtiyorlar. D vitamini seviyesi düşük olan meme kanseri mağdurlarında hastalık nüks riski de daha yüksek olabilir.

En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Ancak, sık sık güneşin altındaysanız, güneş kremi kullanmanız gerektiğini de unutmayalım.

Bu ufak dokunuşlar, daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Bu dokunuşlar, sadece bizleri meme kanserinden korumayacak, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sağlayacaktır.

 

Kilispostası Sağlık Servisi

 

Bu haber 1720 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor