Rusya’da Ev Hanımlarına Maaş Gündeme Getirildi

Rusya'da Ev Hanımlarına Maaş Gündeme Getirildi

Rusya Liberal Demokrat Parti lideri Jirinovski, Duma’ya ev hanımlarına maaş bağlanması içeren bir yasa teklifi verdi.

02 Haziran 2020 - 09:07 - Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 10:27

Rusya Liberal Demokrat Parti (LDPR) Genel Başkanı Vladimir Jirinovski, Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'ya ev hanımlarına düzenli olarak maaş verilmesini içeren bir yasa teklifi sundu. Bu teklif akıllara merhum Prof. Dr. Haydar Baş hocanın tezi olan Milli Ekonomi Modeli'ndeki 'Ev Hanımı Maaşı'nı hatırlattı. Jirinovski'nin partisinden milletvekillerinin imzasıyla Duma'ya sunulan yasa teklifinde Rusya'daki ev hanımlarına asgari ücret tutarında bir maaş başlanması öneriliyor. Yasa teklifinde imzası olan vekillerden bir olan Duma Çalışma ve Sosyal Politika Komitesi Başkanı Yaroslav Nilov, evde eşlerinin ve çocuklarının bakımıyla meşgul olan ev hanımlarının aylık parasal destek almasının çok önemli olduğunu söyledi. Ev hanımlarının evin yönetimi, temizliği, yemek pişirme, çocuklara, yaşlı ebeveynlere ve engelli çocuklara bakım gibi ev faaliyetlerinin hepsinin üstesinden gelen ev hanımlarının çok büyük bir iş yükü altında olduğuna dikkat çekilen yasa teklifine göre, aile bireylerinden yalnızca birisi bu haktan yararlanabilecek. Ev hanımlarının maaş bağlanabilmesi için ailedeki kişi başına ortalama gelirin bölgedeki asgari geçim seviyesinin iki katından fazla olmaması şartı aranacak. Ev hanımlarına maaş bağlanmasını öngören yasa kabul edilirse, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girmesi bekleniyor.


Sosyal istikrar için çok önemli

Duma'ya sunulan ev hanımlarına maaş bağlanmasını içeren yasa teklifiyle ilgili açıklamalarda bulunan Duma Çalışma ve Sosyal Politika Komitesi Başkanı Yaroslav Nilov, tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınında binlerce insanın işini kaybettiğini ve gelirsiz kaldığına dikkat çekti. Pandemi kapsamında istihdam piyasasını düzenlemeye yönelik önlemlerin geçici olduğuna dikkat çeken Nilov, buna karşın çoğu problemin kalıcı olduğunu söyledi. Duma'daki milletvekillerinden ev hanımlarına maaş bağlanması teklifini hafife almamalarını isteyen Duma Çalışma ve Sosyal Politika Komitesi Başkanı Nilov, evlerde çok büyük bir görev yerine getiren ev hanımlarına her ay verilecek maaşın toplumdaki sosyal istikrarı güçlendireceğini vurguladı.


Jirinovski Prof. Dr. Baş'la görüşmüştü

Merhum Prof. Dr. Haydar Baş, 27 Şubat 2013'te resmi davetle gittiği Rusya'da Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Vladimir Jirinovski'nin de hazır bulunduğu Duma'da 6 saat süren bir toplantıda, Milli Ekonomi Modeli'ni anlatmıştı. Jirinovski'nin de dikkatle izlediği konuşmasında Prof. Dr. Baş, 'Ev Hanımı Maaşı Projesi'nin yanı sıra modeldeki sosyal devlet projelerine özel vurgu yapmıştı. Duma'daki bu toplantının ardından Jririnovki, Prof. Dr. Haydar Baş'la parlamentodaki ofisinde görüşmüştü. Prof. Dr. Haydar Baş'la ofisinde gerçekleşen görüşmeden sonra açıklamalara bulunan Vladimir Jirinoski, 'Tüm dünyadaki Türk gençlerine sesleniyorum; Ne mutlu Türk'üm Diyene' şeklinde konuşmuştu. Jirinovki'nin bu çıkışı Türkiye'de büyük yankı uyandırmıştı.

Kaynak: Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1089 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
112’de Birleşen İlk Çağrıya Vali Soytürk Cevap Verdi
112’de Birleşen İlk Çağrıya Vali Soytürk Cevap Verdi
Kilis Sofrasına Sahip Çıktı!
Kilis Sofrasına Sahip Çıktı!