Sputnik V Rusya’nın tüm bölgelerine dağıtıldı

Sputnik V Rusya'nın tüm bölgelerine dağıtıldı

Rusya Sağlık Bakanlığı dünyanın ilk tescilli koronavirüs aşısının ilk partilerini ülkenin tüm bölgelerine gönderdi.

13 Eylül 2020 - 22:14

Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, formülün Pazartesi günü teslim edilmesinin beklendiğini söyledi.

Murashko, "İlk küçük partiler halihazırda sevk edildi" dedi. Aşının soğuk zincire uyularak sevk edilmesi çok önemli. Bunu ifade eden Rus Yetkililer "aynı zamanda aşının dağıtım zincirinin de test edildiğini" sözlerine eklediler.  

Rusya’nın kendi bünyesinde yetiştirdiği Covid-19 aşısı şu anda 40.000 Moskovalı'nın katılacağı klinik denemelerin üçüncü yani son aşamasında. Bu aşamada gönüllü vatandaşların dörtte üçüne aşı uygulanırken, diğer dörtte birine plasebo verilecek.

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Anastasia Rakova, testlerin başladığını ve 35.000'den fazla Moskovalının gönüllü olmak için başvurduğunu duyurdu.

Murashko, gönüllülerin deneme süreci boyunca "durumlarını rapor etmelerine" olanak tanıyan "özel bir mobil uygulama" geliştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Hatırlarsak, 11 Ağustos'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin Sputnik V adlı dünyanın ilk Covid-19 aşısını tescil ettirdiğini duyurmuş idi. Aşı, Moskova'nın Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından üretiliyor. Daha sonra bu ayın başlarında, saygın İngiliz tıp dergisi The Lancet, Rusya Sağlık Bakanlığı'nın Sputnik V araştırmasını yayınladı. Bu yayına göre, aşı yüzde 100 etkili ve erken aşamadaki deneylerde 76 katılımcısının hepsinde antikor ürettiği görülmüş.

Kilispostası Haber Merkezi

Bu haber 1136 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te 12 Bin Adet Sentetik Hap Ele Geçirildi
Kilis’te 12 Bin Adet Sentetik Hap Ele Geçirildi
Kıraathane Söyleşileri’nin 21’incisi Düzenlendi
Kıraathane Söyleşileri’nin 21’incisi Düzenlendi