Suriye’de Üçlü Açılış

Suriye'de Üçlü Açılış

Kilis’in Elbeyli ilçesi karşısındaki Suriye Çobanbey'de, yerel kaynaklarla yapımı gerçekleştirilen Çobanbey Gümrük Müdürlüğü binası, Çobanbey Meclis binası ile Ticaret ve Sanayi Odası binası yapılan ortak törenle hizmete açıldı.

25 Ağustos 2020 - 10:27 - Güncelleme: 25 Ağustos 2020 - 10:39

Törene Kilis Valisi Recep Soytürk, Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurahman Mustafa, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Hasır Hariri, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Suriye Dairesi Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal, Büyükelçi Adnan Keçeçi, Kilis Belediye Başkanı M. Abdi Bulut, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş ve davetliler katıldı.

Kilis Valisi Recep Soytürk, törende yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olan Binbaşı Bülent Albayrak, nezlinde tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Fırat Kalkanı harekatına katılan ve aramızda bulhunan Türk Ordusu askerleri ile Suriye Milli ordusu askerlerini de selamlıyorum. Bu hareket sonrası bu bölgede elektrik, suyun olmadığı hafriyatların yollara dökülmüştü. Yerel meclislerin Vali Yardımcılarımızın koordinesinde faaliyete geçmesiyle birlikte hizmet gelmeye başladı. Elektrik sıkıntısı var idi, Allaha çok şükür bu sorun Türkiye'den gelen elektrikle çözüldü. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmış olduk. Bölgenin su sorunu vardı, çok şükür, Azez'e, Afrındaki barajlardan su getirdik. Burada çok ciddi yatırım yaptık. Su problemimiz, hem El Bab'ta, hem Çobanbey'de hem Azez'de, Akterin'da su sorunumuz kalmadı. Bölgeyi bilenler iyi bilir, Çobanbey'den Azez'e gitmek 3 saat sürüyordu. Gerçekten araçlar çok zarar görürdü. Bugün Azez-Afrin, Çobanbey-Azez, yollarını yaptık, sorunu giderdik. Azez'den Afrin'a kadar yol yapıldı. Mara yolu kısmen yapıldı. Gerisi de önümüzdeki yol yapılacak. Carabulus'u Çobanbey ve Azez'e bağlanması için yol çalışmalarımız başladı. 16 kilometresini bu yıl bitireceğiz, gerisini de önümüzdeki yol yapacağız. Bu yolların yapılmasıyla birlikte ticaretin de önü açılmıştır.”

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurahman Mustafa ise yaptığı konuşmada, Suriye'nin kuzeyini, DEAŞ, PKK, PYD terör örgütlerinden kurtarmak için başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın önemine vurgu yaparak, “Fırat Kalkanı Harekatı 24 Ağustos 2016 tarihinde başlamasıyla Milli ordu ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahramanlık ve fedakarlıkları sayesinde art arda temizlenen köyler ve şehir merkezleri, yaşam normal seyrine kavuşmuştur. Suriyeliler evlerine dönerek, huzur ve barış içerisinde yaşamaktadır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çobanbey Gümrük Müdürlüğü bahçesine zeytin fidanı dikimi yapıldı ve Çobanbey Gümrük Müdürlüğü binasının açılışı yapıldı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1263 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (20 Ocak 2021)
Altın Fiyatları (20 Ocak 2021)
KİTSO Başkanı Mustafa Celkanlı Kilispostasıtv'ye Konuştu
KİTSO Başkanı Mustafa Celkanlı Kilispostasıtv'ye Konuştu