Üniversitede E-Kıraathane Söyleşileri Sürüyor

Üniversitede E-Kıraathane Söyleşileri Sürüyor

Kilis 7 Aralık Üniversitesi bünyesinde devam eden E-Kıraathane söyleşilerinin üçüncüsü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhanettin Tatar’ın konuşmacı olarak katılımlarıyla gerçekleşti.

15 Mayıs 2020 - 10:43

Doç. Dr. Fatih Bektaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşi, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’un açılış konuşmalarıyla başladı. Rektör Karacoşkun, Ramazan ayı içerisinde üçüncüsü gerçekleştirilen bu söyleşide Prof. Dr. Burhanettin Tatar ve üniversitede görev yapan akademik ve idari personelle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Prof. Dr. Burhanettin Tatar söyleşisine ilk olarak “Hermenötik” kavramının tarihsel kökenine atıf yaparak başladı. Yunan Mitolojisi’ndeki Hermes’e dayanan Hermenötik kavramının, metin ve anlam açısından önemine vurgu yaptı.

Bir metinle karşılaşıldığında o metnin hem genel hem de özel anlamlar barındırdığının bilinmesi gerektiğini belirten Tatar, yazının dil üzerinden kurulmasının genel anlamı ifade ettiğine, insan ruhunun dışsallaşması ve kendini var etmesi gayretinin ise özel anlam belirttiğine değinerek "Hermenötik, bu iki anlamı içerisinde barındıran varoluş süreciyle ilgilidir. Dolayısıyla Hermenötik, insanın insana ait olanı anlama çabasının bir ifadesidir." sözleriyle konuşmasına devam etti.

Tatar, Hermenötik üzerine çalışan akademisyenleri ve bu alandaki görüşleri genel olarak özetledikten sonra bu sistemin kutsal metinler üzerindeki önemine de vurgu yaptı. Bu süreçte Fenomenoloji’nin de Hermenötik çalışmalarına dahil olduğunu belirterek anlama ve anlamlandırma açısından günümüze yansımalarını anlattı. Bu dönemde anlama konusunda merkeze alınan duyuların da Hermenötik açısından etkisine değinerek Hermenötik üzerine Doğu ve Batı dünyasındaki yaklaşımları ele aldı.

Prof. Dr. Burhanettin Tatar’ın söyleşisi, soru cevap bölümüyle sona erdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1478 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (23 Eylül 2020)
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor