Yarın bayram mı?

Yarın bayram mı?

Nisan'da çocukların bayramını kutlayamadık, sokağa çıkma yasağı nedeniyle… Yarın 1 Mayıs, Türkiye ve dünya işçilerinin iş, emek, dayanışma ve özgürlük günü. "İşçi Bayramı" olarak da "Bahar Bayramı" olarak da 1 Mayıs'ların coşkusu yaşanmıştır ülkemizde. Yarın sokağa çıkma yasağı var, adına dayanışma günü de desek bayram da desek etkinlikler askıda olacak.

30 Nisan 2020 - 10:46

Mayıs, baharın başlangıcı, yazın müjdecisidir. Ve kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Hıdırellez bu ayın 6.günü kutlanır. Mayıs… toprağın uyanışının bayramıdır; tarımsal ürünlerin kendini gösterdiği ve hasat umutlarının belirginleştiği aydır. Dileğimiz odur ki, virüs salgınından kurtuluşumuzun da müjdecisi olsun bu ay. Doğru tarım politikasına dönülürse ki, Atatürk'ün ekonomi politikasına dönüştür bu. Ve O'nun çağımızdaki iz düşümü Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ni (MEM) benimseme ve uygulama yoludur bu. İşte o zaman baharlar bayram olur bize.

Tarihi yönünü yoklarsak 1 Mayıs'ın, bu tarihi işçi sınıfının yazdığını görürüz;

1880'li yılların Amerika'sında işçiler kötü koşullarda düşük ücretle 14-15 saat çalıştırılıyordu. 1884 yılında Chicago'da Uluslararası İşçiler Birliği ile Amerika İşçi Federasyonu, 8 saatlik iş gününü işverenlere kabul ettirmek için iki yıl süre tanıdı ve 1 Mayıs 1886 günü tüm işçi ve örgütlerin Chicago'da toplanması kararlaştırıldı.

1 Mayıs günü geldiğinde seksen bin işçi meydanları doldurdu ve düzenli bir şekilde yürüyüşe geçti. Sekiz saatlik iş gününün "insanca" bir istek olduğunu söylediler.

Mitingin ardından kalabalık dağılırken ulusal muhafızlar dağılan kalabalığa ateş açtı ve altı kişi öldü…

Bu mücadeleden 1 Mayıs doğdu. Tarihteki yeri emek mücadelesinin dayanışmasıdır.

Dünya işçileri için 1 Mayıs; iş, emek, dayanışma ve özgürlük günü…

Türkiye'de 1 Mayıs 1976 tarihini hatırlarsak, önemli bir dönüm noktasıydı; yarım yüzyıllık bir oluşumdan sonra işçi sınıfı ilk kez yüzbinlerle ölçülen bir kalabalıkla 1 Mayıs'ı "İşçi Bayramı" olarak kutluyordu. Bu, Türk toplumunun çağdaşlaşma ve demokratikleşme sürecinde attığı bir önemli adımı gösteriyordu.

Demokrasi adına baharı gördükten bir yıl sonraki 1 Mayıs ise Ekvator'la Kutup arasındaki farkın fotoğrafını heceletiyordu bize: "Kanlı Pazar"

1977'nin 1 Mayıs'ı bir başka anlamlı tarihti başlı başına… İşçi sınıfı mücadelesinin yadsınamaz, kaçınılmaz biçimde kan ve ateş içinden geçişiydi… 500 bin kişinin katıldığı topluluğa ateş açılmış, 34 kişi hayatını kaybederken 136 kişi de yaralanmıştı…

Üzerine kanlı bir perde indirilen 1977'nin 1 Mayıs'ı için kuşkusuz, en doğru yargıyı tarih verecek.

Emekçinin savaşım ve dayanışma günü olan 1 Mayıs kutlu olsun.

Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 657 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En Eski Yemeni Ustamız Mehmet Özuslu Vefat Etti
En Eski Yemeni Ustamız Mehmet Özuslu Vefat Etti
Ekonomide sistem yanlış
Ekonomide sistem yanlış