Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?

Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?

Yaşlanma ile tüm vücut dokularında yapı değişikliği olur. Ya saçlarımız? Saçların daha az yaşlanması için neler yapabiliriz?

12 Temmuz 2020 - 02:02 - Güncelleme: 13 Temmuz 2020 - 11:12

Yaşlandıkça, vücudunuz birçok değişiklik yaşar. Saçların da renk ve yapıları zamanla değişir.

Saç protein ipliklerinden oluşur. Bir saç telinin, yaklaşık iki ila yedi yıl arasında bir ömre sahip olduğu kabul edilir. Saçlar ortalama ayda 1-1,5 cm ve yılda 15 cm büyür. Yaş, diyet, genetik ve genel sağlık durumu gibi faktörler, ne kadar hızlı büyüdüğünü ve saçın sağlığını belirler.

Saç telleri yaşlandıkça, daha kısa, daha ince bir hal alır. Ve incelen saç daha kısa yaşam döngüsüne sahiptir. Bu saç telleri genellikle daha yeni saçlarla değiştirilir. Bununla birlikte, zamanla, neredeyse herkesin yaşlanma ile saç dökülmesi olur. Kalıtsal özellikler, endokrin bozuklukları, tiroid bozuklukları, azalmış hormonal destek ve beslenme eksiklikleri saç dökülmesini artırır. Kadınlarda menopoz sonrası, saç folikül liflerini uyarmaya yardımcı olan hormonlar azaldığı için saç köklerinde saç üretimi önce yavaşlar, sonra durur. Zamanla, saç lifleri incelir ve düşer; maalesef asla yenilenmezler.

Yaşlandıkça saçta meydana gelen doğal pigment değişiklikleri vardır. Pigment hücreleri çok fazla pigment üretmeyi bırakır ve sonunda kalın ve kestane renkli saçlar ince ve gri hal alır. Çoğu kez, saçı ağaranlar, saçlarını boyarlar. Ama saçın, boyada kullanılan kimyasallardan zarar gördüğü belirtilmektedir.

Sağlık uzmanları, menopozdan önce ve sonra bu doğal değişiklikleri dengelemek için bazı adımlar öneriyorlar.

Daha sağlıklı saçlar için neler yapmalı?

1. Daha az sıklıkta yıkayın

Saçlarınızı ne sıklıkta yıkadığınız gerçekten sahip olduğunuz saç tipine bağlıdır. Ancak saç tipinize bakılmaksızın, genellikle çok sık yıkamak saçın kuru ve kırılgan olmasına neden olabilir. Aşırı şampuan kullanımından kaçınmak gerekir. Kafa derisi haftada en az iki kez yıkanmalıdır.

2. Saç kremi ve saç besleyici ürünler kullanın

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç kremi uygulamak, sağlıklı saçları korumak için gereklidir. Saç kremi, saçların parlaklığını ve şampuanlama sırasında kaybedilen doğal yağların yenilenmesini sağlar.

3. Saçınızı boyamaya karar verirseniz doğru ürünleri seçin

Saçlarınızı renklendirmeye karar verirseniz, saçınızı renklendirmek için profesyonel destek alın. Saç tipiniz için kullanılacak en güvenli boyayı belirleyin.

4. Fön kurutucular, kıvırma çubukları ve düz ütüler gibi günlük ısı ile şekillendirme cihazlarını kullanmayın. Bu cihazları illa kullanmak isterseniz, bu cihazları haftada bir defadan fazla kullanmayın. Saç telinin kendini yenilemesi için ona zaman verin. Ayrıca ısıtıcı cihazları kullanmadan önce ısı koruyucu ürünler kullanın.

5. Birçok saç ürününde yaygın olarak bulunan parabenler ve ftalatlar gibi hormonal yapıyı bozan kimyasallar içeren saç ürünlerinden kaçının.

6. Protein açısından zengin bir diyet yapın

Sağlıklı beslenerek saçınızın da iyi beslenmesini sağlamış olursunuz. Yaşlandıkça, yetersiz beslenme sıklığı artmaktadır. Bu da yaşlılarda saç dökülmesinin artmasını ortaya çıkan etkenlerden birisidir. Saç foliküllerinin ana yapıtaşı proteinden olduğu için, saç sağlığı için proteinden zengin beslenme önemlidir. Protein eksikliği saç dökülmesini artırır. Saçı dökülmesini engellemek için, haftada birkaç kez biraz az yağlı, kırmızı et yeme önerilir. Saç sağlığını sağlayacak diğer beslenme ürünleri başta ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerdir. Yeşil sebzeler, folat, demir ve A ve C vitaminleri içerir.

Diğer tavsiye edilen beslenme ürünleri, biyotin içeren yumurta, omega-3 yağ içeren balık, C vitamini ve antioksidan içeren meyveler, E vitamini içeren avakadodur.  

7. İlaçları doktorunuzla kontrol edin

Kronik hastalıklarınızdan dolayı kullandığınız ilaçlar saçınızı etkileyebilir. Bu konuda doktorunuzdan yardım almanız gerekecektir.

 

Kilispostası Sağlık Servisi 

Bu haber 1699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)