Antepfıstığında Hastalığa Dikkat!

Antepfıstığında Hastalığa Dikkat!

Gaziantep, Nizip ve Şanlıurfa gibi antepfıstığı yetiştiriciliği yapılan il ve ilçelerde de yoğun olarak görülen bu Phytoplasma hastalığının bu yıl mevsimsel yağış azlığı ve sıcaklık nedeniyle daha fazla artış gösterdiği belirtiliyor.

20 Mayıs 2021 - 18:12

Konuyla ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer veriliyor: “İlimizdeki Antepfıstığı ağaçlarında sararma semptomu ile başlayan ve yaprak damarları arasında kuruma, yaprak boyutlarında küçülme biçiminde ortaya çıkan hastalık 2014 yılında CandidatusPhytoplasmaSolani olarak karakterize edilmiştir.

İlimizde olduğu gibi Gaziantep, Nizip ve Şanlıurfa gibi antepfıstığı yetiştiriciliği yapılan il ve ilçelerde de yoğun olarak görülen bu Phytoplasma hastalığı ilimizde bu yıl mevsimsel yağış azlığı ve sıcaklık nedeniyle daha fazla artış göstermiştir.

Antepfıstığı ağaçlarının verimden düşmesine neden olan bu hastalığın şuana kadar birKimyasalMücadelesi bulunmamakla birlikte Kültürel Tedbirlerle Mücadele yapılmaktadır.

Hastalığın görüldüğü bahçelerde budama yapılırken budama aletlerin hypochlorsu ile dezenfekte edilmesi,budama artıkların tesisten uzaklaştırılması, hastalıklı ağaçlardan aşı kalemlerin alınmaması erken dönemlerde emici böcek ve psilida ya karşı mücadele yapılması ayrıca analiz sonucu bitki besin element eksikliği tespit edilen ağaçlarımıza gübre uygulaması yapılması, eğer imkanımız var ise sulama yapılması önemlidir.

Kilis İlimiz sınırları içerisinde hastalıklı Antepfıstığı bahçelerden örnekler alınarak analiz amaçlı Adana Zirai Mücadele ve Antepfıstığı Araştırma enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1209 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız