Kilis’te “Sağlık İdarecileri Günü” Etkinliği

Kilis’te “Sağlık İdarecileri Günü” Etkinliği

18 Aralık Sağlık İdarecileri Günü nedeniyle, Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda bir dizi etkinlik düzenlendi.

18 Aralık 2021 - 10:19

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü ve Sağlık Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen “18 Aralık Sağlık İdarecileri Günü” etkinliği, Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından, Sağlık Yönetimi Bölüm temsilcisi ve dördüncü sınıf öğrencisi Burak Diş’in selamlama konuşmasıyla başlayan program; Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Budak’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Budak, konuşmasında; her düzeyde başarılı sağlık yönetiminin temel unsurunun, sağlığa bütüncül yaklaşımdan geçtiğini ve içinde bulunulan koronavirüs pandemi sürecinin, sağlığa bütüncül yaklaşımın önemini ve gereğini, açıkça göstermiş olduğunu ifade etti.

Budak, Covid-19 salgını sürecinde; birinci basamak ve ikinci basamak, bir bütün olarak hareket etmedikçe, toplumda filyasyon yapılarak salgın kontrolünde başarılı olamayacağımızı gördüğümüzü ifade etti. Bireysel ve toplumsal olarak uzun süre izole biçimde yaşayamayacağımızı; dolayısıyla sadece kendi bedensel sağlığımızın iyi durumda olmasının yetmediğini; tüm toplumun bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik hâli içinde olduğu vakit sağlıklılıktan söz edebileceğimizi belirtti. Yalnızca kendi toplumumuzun değil; evrensel düzeyde her bakımdan sağlıklılık hâlinin gerektiğini, yine bu süreçte, yaşayarak öğrendiğimizi söyledi. Bütün bunları başarabilmek için ise; bütüncül bakış açısına sahip; koruyucu, tedavi edici, rehabilite edici sağlık hizmetleriyle birlikte sağlığın geliştirilmesi hizmetlerini profesyonel anlamda planlayıp organize edebilecek ve tüm bu sağlık hizmet sunum süreçlerini en doğru şekilde yönetebilecek, iyi yetişmiş sağlık yöneticilerine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Dr. Öğr. Üyesi Fatih Budak’ın selamlama konuşmasının akabinde; Gaziantep Özel Bossan Hastanesi Kalite Yönetim Direktörü Fatma Selen Polat, Üniversitemiz Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencileriyle buluştu. Kendisi de aynı zamanda Sağlık Yönetimi Bölümü mezunu olan Polat; öğrencilik hayatından ve mezuniyet sonrası kariyer süreçlerinden bahsederek öğrencilerin sorularını cevaplandırdı ve kariyer planlamalarına yönelik tavsiyelerde bulundu.

Covid-19 tedbirleri dâhilinde, 15 dakika ara verilen program; Sağlık Yönetimi Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinden Cemile Yağ’ın yazıp yönettiği ve bölüm öğrencilerinden oluşan tiyatro ekibinin sahnelediği “Sağlıksızsınız Türkiye” adlı tiyatro gösterisiyle devam etti. Bir yarışma formatında sahnelenen; halkın seçmiş olduğu jüri tarafından değerlendirilen sağlık çalışanlarının aslında ne tür haksızlıklarla karşı karşıya kaldığını, sanatın ve komedinin o ince diliyle anlatan tiyatro gösterisi, seyirciler tarafından büyük alkış aldı.

Tiyatro gösterisinin hemen ardından; jüri koltuğunda Sağlık Yönetimi Bölümü öğretim üyelerinin, sahnede ise Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencilerinin olduğu bir kareoke yarışması düzenlendi. Eseri doğru okuma, ses güzelliği, sahne kullanımı, özgüven ve seyirci alkışı kategorilerinde puanlamalarla değerlendirilen yarışma sonucunda; ikinci sınıf öğrencilerinden Büşra Sütçü, seslendirmiş olduğu “Gurbet Türküsü” isimli eserle, yarışmanın birincisi oldu.

Kareoke yarışması ödül töreni sonrası, kapanış kokteyliyle devam eden “18 Aralık Sağlık İdarecileri Günü” etkinliği, öğrenci ve öğretim elemanlarının, Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde bulunan Kızılay aracında yapmış oldukları kan bağışı ile sona erdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyanet faize haram diyemedi.
Diyanet faize haram diyemedi.
AKP % 30’un altında, Millet İttifakı öne geçti
AKP % 30’un altında, Millet İttifakı öne geçti