Kilis Zeytinyağı Coğrafi İşaret Aldı

Kilis Zeytinyağı Coğrafi İşaret Aldı

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 7 Aralık Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce yürütülen projelerle KİYÜ İTAMER’de (İleri Teknoloji ve Araştırma Merkezi) kurulan laboratuvarlarda, Kilis yağlık zeytinyağının profili çıkarıldı. Bu sonuçlara göre Kilis yağlık zeytinyağının bölgede yetişen diğer yağlara kıyasla sağlık açısından tarçında da antioksidan olarak bulunan sinnamik asit içeriğinin çok yüksek olduğu belirlendi.

29 Mayıs 2021 - 09:44 - Güncelleme: 30 Mayıs 2021 - 12:16

Bunun yanı sıra insan sağlığını olumsuz etkileyen ve kolesterolü arttıran behenik asit miktarının, zeytinin olgunlaşma sürecinde artmasına rağmen, Kilis yağlık zeytinyağında artış göstermediği kaydedildi. Kilis Valiliği’nin tüm paydaşları bir araya getirerek başlattığı bu çalışma ve projelerle, Kilis Ticaret İl Müdürlüğü öncülüğünde Kilis zeytinyağı coğrafi işareti alarak tescillendi.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi yetkilileri, sonsuz desteklerinden dolayı Kilis Valisi Recep Soytürk’e, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’a, projelerin desteklenmesinde ve bölgede gelişmiş bir altyapıya sahip laboratuvarın kurulmasında katkı sağlayan İpekyolu Kalkınma Ajansı ve GAP Bölge İdaresi’ne, katkısı geçen Ziraat Fakültesi Öğr. Üyelerine ve tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1155 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Ali Can
    3 hafta önce
    Kilis Salatalığı ( hıyarı ) içinde Coğrafi İşaret alınsın. En iyi hıyar Tütkiye\' de Kilis ve Çengelköy\'de yetişiyor. Kokusu ve tadı değişik ve çok ta güzel. İlgililere duyurulur.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı