Rektörden Yavaşça’ya Doğum Günü Mesajı

Rektörden Yavaşça'ya Doğum Günü Mesajı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kilisli Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'nın doğum günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

02 Mart 2021 - 12:33 - Güncelleme: 02 Mart 2021 - 14:22

Rektör Karacoşkun mesajında, “Türk müziğinin yaşayan en büyük üstadı, 1 Mart 1926 tarihinde kadim şehrimiz Kilis’te dünyaya gelen Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, hem müzik dünyasının hem de şehrimizin övünç ve mutluluk kaynağıdır. Alâeddin Hoca’mız, tıp doktorluğunun yanı sıra musiki alanında da çalışmalar yapan, birçok bestesi olan, değerli bir bilim ve sanat insanıdır. Başta devlet sanatçısı unvanı olmak üzere birçok ödül almış değerli sanat insanı, kıymetli hocamız Yavaşça’nın yeni yaşını kutluyor, kendilerine hayırlı ve sağlıklı bir ömür diliyorum” dedi.

Prof. Dr. M. Doğan Karacoşkun, Yavaşca'nın, icracılığı yanında 140 civarında beste, semai, şarkı; Mevlevi ayini ve ilahi formunda bestelerinin olduğunu belirterek 2010 yılının "Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca Yılı” olarak ilan edilmesiyle de Sayın Yavaşca'nın çağımızın yaşayan efsanesi olarak tarihteki yerini aldığını dile getirdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2563 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
"Kıraathane Söyleşileri"nin 26'ncısı Gerçekleştirildi