Siyasi Dinamikler ve İnsani Yardım Sempozyumu

Siyasi Dinamikler ve İnsani Yardım Sempozyumu

Kilis 7 Aralık Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi tarafından Uluslararası Ortak Tarih ve Kültür -Yemen “Siyasi Dinamikler ve İnsani Yardım” Sempozyumu düzenlendi.

05 Haziran 2021 - 11:30 - Güncelleme: 05 Haziran 2021 - 12:04

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde; İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ortak Tarih ve Kültür Sempozyumu-Yemen “Siyasi Dinamikler ve İnsani Yardım” başlıklı programın açılış konuşmaları TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar ve Yemen Şura Konseyi Üyesi Prof. Dr. Hussein Al-Amri tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarında Rektör Karacoşkun, Yemen’in tarihçesini ve bölgesel önemini ifade etti. Devamında ise Kilis’in Ortadoğu’ya açılan önemli sınır kapılarından biri olduğunu vurgulayan Karacoşkun, bulunduğu coğrafi konumun ve medeniyet havzasının kendisine yüklediği misyonun farkında olan üniversitede “Ortadoğu ve Göç” konularında yoğun çalışmalar yapıldığını belirtti. 2017 yılında kurulan Ortadoğu Araştırmalar Merkezinin, kurulduğu günden bu yana yoğun akademik çalışmalar yürüttüğünü, bu çalışmaların pek çoğunun da yayın haline getirildiğini aktaran Karacoşkun, öncelikli olarak Suriye’yle ilgili çalışmalar yapan ancak uzun vadede tüm Ortadoğu ile ilgili yaptığı çalışmalarla yoluna devam edecek olan “Ortadoğu ve Göç Yüksek Lisans Programı”ndan da bahsetti. 

Sempozyumun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=kMan8SVB19E&t=207s

(Kilis Postası Haber Merkezi)

 

Bu haber 581 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı