Ahir zamanın zalim yöneticileri

Ahir zamanın zalim yöneticileri

Resûlullah (s.a.a) ahir zamanla ilgili buyurdu ki: “O zaman halka öyle insanlar hükümet edecek ki, itiraz etmek için konuşurlarsa, öldürülürler; susarlarsa, malları yağma edilir; hakları çiğnenir, kanları dökülür, kalpleri korkuyla dolar”

08 Haziran 2021 - 10:58

İbn- i Abbas diyor ki: Resûlullah (s.a.a) ömrünün son yılında yapmış olduğu veda haccında biz de O'nunla birlikte idik. Resûlullah (s.a.a) Kâbe'nin kapısının halkasını tutarak bize dönüp şöyle buyurdular: "Ey insanlar! Ahir zamanın alametlerini size söyleyeyim mi?" O gün Resûlullah (s.a.a)'e herkesten yakın olan Selman, "Evet ya Resûlallah" diye cevap verdi.

Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki: "Namazı zayi etmek, şehvet peşince gitmek, heva hevese uymak, zenginleri ululamak ve dini dünyaya satmak ahir zamanın alametlerindendir. O zaman mü'minin kalbi, gördüğü kötülüklerden ve onları önlemeye gücünün olmadığından dolayı, tuzun suda eridiği gibi karnında erir."

Selman dedi ki: "Ya Resûlallah! Böyle bir şey vaki olacak mı?"

Resûlullah (s.a.a), "Evet, canım elinde olan Allah'a and olsun ki, böyle bir durum vaki olacaktır. Ya Selman, o zamanda amirler zalim, vezirler fâsık, başkanlar zalim, eminler ise hâin olacaklar" buyurdu.

Selman dedi ki: "Ya Resûlallah! Böyle bir şey vuku bulacak mı?"

Resûlullah (s.a.a), "Allah'a and olsun ki, evet. Ya Selman, o zaman iyi işler kötü ve kötü işler ise iyi sayılacak; hâin emin sayılacak, emin ise hıyanet edecek; yalancı doğrulanacak, doğru konuşan ise yalanlanacaktır" buyurdu.

Selman, "Ya Resûlallah! Bunlar gerçekleşecek mi?" dedi.

Resûlullah (s.a.a) buyurdu: "Evet, Allah'a and olsun ki, bunlar gerçekleşecektir. Ya Selman! O zaman çocuklar minbere çıkacak, yalan konuşmak hoş ve güzel sayılacak, zekât vermek zarar, beyt'ul mala ait mal ise ganimet sayılacak; evlatlar, anne ve babalarına kaba, arkadaşlarına ise iyi davranacaklar; kuyruklu yıldız doğacaktır!"

Selman, "Ya Resûlallah! Böyle bir şey vuku bulacak mı?" dedi.

Resûlullah (s.a.a) buyurdu: "Evet, Allah'a and olsun ki, böyle olacaktır. Ya Selman! O zamanda kadınlar ticarette kocalarıyla ortak olacaklar, yağmur gayet azalacak, cömertler cimri olacak, fakirler küçümsenecek, pazarlar birbirine yakın olacak, biri, 'Bir şey satmadım' diyecek, diğeri, 'Bir kâr etmedim' diyecek; herkes Allah'tan şikayet edecek."

Selman dedi ki: "Ya Resûlallah! Bu gibi şeyler olacak mı?"

Resûlullah (s.a.a), "Evet, Allah'a and olsun ki, bunlar gerçekleşecektir. O zaman halka öyle insanlar hükümet edecek ki, itiraz etmek için konuşurlarsa, öldürülürler; susarlarsa, malları yağma edilir; hakları çiğnenir, kanları dökülür, kalpleri korkuyla dolar; onları korkuya kapılmış olarak görürsün" buyurdu.

Selman, "Ya Resûlullah! Bunlar olacak mı?" dedi.

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurdu: "Evet, canım elinde olan Allah'a and olsun ki, bunlar vuku bulacaktır. Ya Selman! O zamanda doğu ve batıdan eşyalar (ve kanunlar) getirilecek, ümmetim çeşitli renklere girecek (ahlakları bozulacak), ümmetimden (dini bilgi açısından) zayıf olanların vay haline! Ne küçüğe acıyacaklar, ne büyüğe saygı gösterecekler ve ne de günahkârın suçundan geçecekler. Sözleri sövüş ve çirkin sözlerdir; cüsseleri insan cüssesi gibidir oysa kalpleri şeytanların kalpleri gibidir."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 207 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetteki Kilisliler’in Konuğu Murat Küsbeci
Gurbetteki Kilisliler’in Konuğu Murat Küsbeci
Kilis'te Bilim Şenliği Açıldı
Kilis'te Bilim Şenliği Açıldı