Hz. Ali’yi imam edinene müjde var

Hz. Ali’yi imam edinene müjde var

İmam Bâkır (a.s.) buyurdu ki: “Allah Azze ve Celle’nin rahmet ve huzur meltemi, zaferi, bereketi, kerameti, kolaylığı, müjdesi, yardımı, egemen kılışı, Ali’yi veli edinen, onu imam edinip düşmanlarından uzaklaşan, onun ve ondan sonraki vasilerinin üstünlüğünü kabul eden kimse içindir”

09 Aralık 2021 - 09:58

Eban b. Tağlib şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'ın şöyle dediğini duydum: "Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: Kim Benim hayatımı yaşamak, kim Benim gibi ölmek ve Rabbimin kendi elleriyle diktiği Adn cennetine girmek istiyorsa, Ali b. Ebu Tâlib'i sevsin. Onun dostunu dost edinsin, onun düşmanını düşman bellesin, ondan sonraki vasileri kabul etsin. Çünkü onlar Benim zürriyetimdirler, Benim etimden ve Benim kanımdandırlar. Allah onlara Benim anlayışımı ve ilmimi bahşetmiştir. Onların üstünlüklerini inkâr eden, Benimle onların akrabalık bağlarını koparan ümmetimi, Allah'a şikâyet ediyorum. Allah'a yemin ederim ki, iki oğlumu öldürecekler. Allah onları benim şefaatime erdirmesin."

Cabir el-Cu'fi, Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet etmiştir:

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: "Benim hayatımı yaşamak, Benim gibi ölmek, Bana vaat edilen cennete girmek ve Rabbimin kendi elleriyle diktiği dala tutunmak, kimin hoşuna gidiyorsa, Ali b. Ebu Tâlib ve ondan sonraki vasileri veli edinsin. Çünkü onlar sizi sapıklık kapısından içeri sokmaz ve hidâyet kapısından dışarı çıkarmazlar. Onlara öğretmeye kalkışmayın çünkü onlar sizden daha bilgilidirler. Ben Rabbimden onlarla Kitabı, Havuz başına geri dönünceye kadar birbirinden ayırmamasını istedim. İşte böyle -peygamberimiz iki elinin işaret parmağını birleştirdi- o havuzun genişliği San'a ile Eyle arası kadardır ve içinde yıldızlar sayısınca altın ve gümüş kadehler vardır."

Fudayl b. Yesar şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) dedi ki: "Allah Azze ve Celle'nin rahmet ve huzur meltemi, zaferi, yardımı, kurtuluşu, bereketi, kerameti, bağışlaması, affı, kolaylığı, müjdesi, hoşnutluğu, yakınlığı, yardımı, egemen kılışı, umudu ve sevgisi Ali'yi veli edinen, onu imam edinip düşmanlarından uzaklaşan, onun ve ondan sonraki vasilerinin üstünlüğünü kabul eden kimse içindir. Onları şefaatimin kapsamına almam, Benim üzerimdeki bir haktır. Onlarla ilgili olarak Benim duamı kabul etmek de Rabbimin üzerindeki bir haktır. Çünkü onlar Benim tâbilerimdir. Bana tâbi olan da Bendendir."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 353 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Falih Tümay Vefat Etti
Falih Tümay Vefat Etti
Gelecekte köle mi olacağız, efendi mi?
Gelecekte köle mi olacağız, efendi mi?