İmamlar Allah’ın indirdiği nurdurlar

İmamlar Allah'ın indirdiği nurdurlar

İmam Bâkır (a.s.) buyurdu ki: “Allah’a yemin ederim ki, İmamlar Allah’ın indirdiği nurdurlar. Onlar Allah’ın göklerdeki ve yerdeki nurudurlar. Müminin kalbindeki İmam’ın nuru, gündüzün ortasında her tarafı aydınlatan güneşin ışığından daha parlaktır”

25 Kasım 2021 - 09:39

Abdullah b. Sinan şöyle rivayet etmiştir:

Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'a, "Allah, sizden iman edip iyi davranışlarda bulunanlara, kendilerinden öncekileri halife kıldığı gibi onları da yeryüzüne halife kılacağını vaad etti" (Nur, 55) âyetini sordum.

Buyurdu ki: "Burada kastedilenler imamlardır."

Ebu Halid el-Kabulî şöyle anlatmış:

Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)'a, "Allah'a ve Resûlüne ve indirdiğimiz nura iman edin" (Teğabün, 8) âyetini sordum.

Buyurdu ki: "Ey Ebu Halid! Allah'ın nuru, kıyamete kadar Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin soyundan gelen imamlardır. Allah'a yemin ederim ki, onlar Allah'ın indirdiği nurdurlar. Allah'a yemin ederim ki, onlar Allah'ın göklerdeki ve yerdeki nurudurlar. Allah'a yemin ederim ki ey Ebu Halid! Mü'minin kalbindeki imamın nuru, gündüzün ortasında her tarafı aydınlatan güneşin ışığından daha parlaktır. Allah'a yemin ederim ki, onlar müminlerin kalplerini aydınlatırlar.

Allah Azze ve Celle dilediği kimseleri de onların nurundan yoksun bırakır. Böylece kalpleri karanlıklar içinde kalır. Allah'a yemin ederim ki, ey Ebu Halid! Bir kul bizi sevdiği ve bizi veli edindiği zaman mutlaka Allah onun kalbini arındırır. Kul bizimle ilgili samimi bir sevgiye sahip olup bizimle barışık olmadıkça Allah onun kalbini arındırmaz. Bizimle barışık olunca, Allah onu şiddetli hesaptan korur. Kıyamet gününün en büyük korkusundan emin kılar."

Ali b. İbrahim kendi rivayet zinciriyle Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'ın: "Onlar, öyle kişilerdir ki ellerindeki Tevrat'ta ve İncil'de de yazılmış olarak bulacakları şeriat sahibi Üm- mi Peygambere uyarlar ve onlara iyiliği emreder, kötülükten nehyeder onları ve temiz şeyleri onlara helal etmededir. Pis ve kötü şeyleri haram etmede. Sırtlarındaki ağır yükleri indirmededir, bağlandıkları zinciri kırmada... Artık ona inananlar, ona yardım edenler ve ona indirilen nura uyanlardır kurtulanlar" (A'raf, 157) âyetiyle ilgili olarak şöyle dediğini rivayet eder: "Bu âyette geçen nurdan maksat, Emirü'l-Mü'minîn Ali ve Ehl-i Beyt imamlarıdır (aleyhimusselâm)."

Ebu'l-Carud şöyle rivayet emiştir:

Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)'a dedim ki: "Allah, Ehl-i Kitab'a çok hayır vermiştir."

"Nedir o?" diye sordu.

"Şu âyette işaret edilen hayırlardır: 'Bundan önce kendilerine kitap verdiğimiz kimseler ona inanırlar... İşte onlara, sabretmelerinden ötürü ecirleri iki kere verilir.' (Kasâs, 54)."

Buyurdu ki: "Allah onlara verdiği çok hayır gibisini size de vermiştir." Ardından şu âyeti okudu: 'Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve Resûlüne inanın ki O, size rahmetinden iki kat versin ve size ışığında yürüyeceğiniz bir nur lutfetsin.' (Hadîd, 28). İzleyeceğiniz bir imam bahşetsin yani."

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Dövizi yükseltip Çin modeli diyenlere inanmayın”
“Dövizi yükseltip Çin modeli diyenlere inanmayın”
CV Doldurma Teknikleri Eğitimi
CV Doldurma Teknikleri Eğitimi