İnsanların en cömerdi kimdir?

İnsanların en cömerdi kimdir?

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sizlere cömertlerin en cömerdini haber vereyim mi? Allah cömertlerin en cömerdidir. Ben de ademoğullarının en cömerdiyim. Benden sonra da sizin en cömerdiniz ilim öğreten ve bu yolla ilmi yayılan kimsedir"

12 Nisan 2021 - 12:02

Resûlullah (s.a.a) Yemen'e gönderdiğinde Muaz b. Cebel'e şöyle buyurmuştur: "Sonra öğretmenleri insanların arasına yay."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Şu üç kimse hakkında münafıklar dışında hiç kimse saygısızlık etmez: Sakalını İslam yolunda ağartan o kimse, adil imam ve iyilikleri öğreten kimse."
Allah-u Teâlâ, Musa'ya (a.s) şöyle vahyetmiştir: "Ey Musa! İyilikleri öğren ve onları insanlara da öğret. Zira ben korkup yalnızlığa kapılmasınlar diye hayrı öğrenen ve öğreten kimselerin kabirlerini aydınlatırım."
Resûlullah'ın (s.a.a), huzurunda İsrailoğullarından olan iki kişiden birinin farz namazları kıldıktan sonra oturup insanlara iyilik öğrettiğinden diğerinin ise gündüzleri oruç tutup geceleri ibadetle geçirdiğinden bahsedilince şöyle buyurmuştur: "Birincisinin ikinci şahsa üstünlüğü benim sizin en düşüğünüze olan üstünlüğüm gibidir."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sizlere cömertlerin en cömerdini haber vereyim mi? Allah cömertlerin en cömerdidir. Ben de ademoğullarının en cömerdiyim. Benden sonra da sizin en cömerdiniz ilim öğreten ve bu yolla ilmi yayılan kimsedir. O kıyamet günü tek başına bir ümmet gibi haşrolur. Hakeza (aynı makama sahip olan diğer biri de) Aziz ve Celil olan Allah yolunda öldürülünceye kadar fedakârlık eden kimsedir."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İlk kitapta şöyle yer almıştır: Ey ademoğlu! Sana ücretsiz öğretildiği gibi sen de ücretsiz öğret."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teâlâ, Âdem'e sanatlardan bin sanat öğretti ve ona şöyle buyurdu: Çocuklarına ve soyuna şöyle de: Eğer sabrınız yoksa bu sanatlarla dünyayı talep ediniz ve dini dünyaya ulaşma vesilesi kılmayınız. Zira din bütünüyle bana aittir. Dünyayı diniyle arayan kimseye eyvahlar olsun! Eyvahlar olsun!"
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ümmetimin kötü alimlerine eyvahlar olsun. Bu kötü alimler ilmi ticaret vesilesi kılarlar. Onu şahsi menfaatleri için kendi zamanındaki yöneticilere satarlar. Allah onların ticaretlerini karlı kılmasın."
İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah Resûlü (s.a.a) kendisine helal olmayan bir kadının avret yerine bakan bir kimseye, dini kardeşinin hanımına ihanet eden kimseye ve insanlar (dini) öğrenmek için kendisine muhtaç olduğunda onlardan bir ücret talep eden bir kimseye lanet etmiştir."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim ahiret işiyle dünyayı talep ederse ahirette hiçbir nasibi yoktur."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim (dini) ilimler vesilesiyle rızık elde ederse Allah yüzünü değiştirir. Onu tersyüz eder ve böylece kendisine ateş daha evla olur." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet). 

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
"Kıraathane Söyleşileri"nin 26'ncısı Gerçekleştirildi