KİLİS’İN ÇİÇEK BAYRAMI

KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI

Sevgili dostlarım, bu makalemin başlığını okur okumaz" Allah Allah böyle bir bayram mı varmış? Böyle bir bayramı ilk defa duyuyorum." diye kendi kendinize söylendiğinizi duyar gibiyim. Evet benim doğduğum ilde böyle bir bayram var dostlar.

12 Nisan 2021 - 14:19

Sevgili dostlarım, bu makalemin başlığını okur okumaz" Allah Allah böyle bir bayram mı varmış? Böyle bir bayramı ilk defa duyuyorum." diye kendi kendinize söylendiğinizi duyar gibiyim. Evet benim doğduğum ilde böyle bir bayram var dostlar.  

Bu bayramın tarihçesi 1900 lü yıllara dayanır. Eskiden Kilis' te her yıl Nisan ayının12 sinde Kilis' te evde yetiştirilen çiçeklerden birer küçük demet çiçekler cadde ve sokaklarda, duvar diplerinde çocuklar ve gençler tarafından sergilenirdi. Bu çiçeklerin içinden en güzeli seçilir ve o çiçeği yetiştiren  kişiye  ödül verilirdi.

İnanca göre, “Nisan ayının on ikinci günü Meryem Ana Kilis'e gelmiş. Yerleri süpüren uzun eteklerinin değdiği topraklar bereketlenmiş ve o topraklardan bol ürün alınmış. Bahçelerden geçerken de oralarda rengarenk çiçekler açmış.    Kilisliler bu mutlu olayı "ÇİÇEK BAYRAMI" olarak kutlar. Çünkü çiçek; güzelliğin, doğanın, sevginin bir sembolüdür.

Kilis halkının Kilis’te “Yoğurt Çiçeği” adı verilen papatyalar, bembeyaz rengini açarken, bunu kırmızı renkleriyle “Şıkık”, yani gelincik takip eder. Bununla birlikte Kilis’in tüm tarla ve bahçeleri mor renkli görünümüyle “Alibardak” çiçeği ortaya çıkar ve etrafı bir halı gibi sarar. Ayrıca her evin önünde çeşitli renkleriyle açan güller, her tarafı güzel kokularıyla süsler. Daha sonra doyulmaz kokusu ve renkleriyle huzur veren hanımeli çiçeği tüm duvarları sarar. Yine Kilis’in vazgeçilmezi olan Karanfil Çiçeği, “Karanfil Deste Gider, Kokusu Dosta Gider” mısralarıyla “Kuru Kastel Akmıyor” güzel türküsüne mal olmuş ve Kilis’in bir simgesi haline gelmiştir.

Yıllarca tasarladığımız Kilis’in 12 Nisan Çiçek Bayramı, geçtiğimiz yıl ve bu yıl korona virüs salgını nedeniyle ertelenmiştir. Söz konusu salgın hastalık devam etmesi nedeniyle, dünyanın hiç bir yöresinde kutlanmayan 12 Nisan Kilis’in Çiçek Bayramı’nı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  yine erteliyor Bu bayramımızın önemini unutmadığımız için gurur duyuyoruz.

BEN DE KİLİS' İMİN BU ANLAMLI ÇİÇEK BAYRAMINA BUGÜNE ÖZGÜ KİLİS AĞZI İLE YAZDIĞIM BİR ŞİİRİMLE İŞTİRAK EDİYOR VE ÇİÇEK BAYRAMIMIZI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.

    

KİLİS' İN ÇİÇEK BAYRAMI

Nenemin bir mavı yesmini vardı.

Hevışta coşardı, ne hoş kokardı.

Yalnız yüreğine, sanki bir yardı .. .

Sevip suladıkca, hemen coşardı.

 

Bir gün baktık kine, boz eşşek yimiş!

Nenem çok çalkanmış, yaslara girmiş.

Anamın, babamın derdini yising

Arpasız kalsıng da, kürtünü yitsing!!!

 

Ekinlik boş kalmış, sarı gül ekmiş.

Üstüne hemenek, bülbüller gelmiş.

Yıllar boyu şakımış, ev neşelenmiş.

Eyyiki yesmini  boz eşşek yimiş..

 

Komşudan bir şitil lokiyye çalmış

Anam, hırhızlık mı, beğenip almış

Çalınan şitiller, yeğin tutarmış

Zere... Onung için, ekinnik kudurmuş.

 

Leymun çiçekleri yeni açmışlar

Sürgün vermiş akasyalar...

Mor menevşelerle renklendi parklar

Çiçek bayramı bu, Kilisliler kutlar.

 

Aysel Masmanacı Beşoğlu

12 Nisan 2021

 AÇIKLAMALAR :

Mavı : Kilis dilinde Mavi demek

Yesmin : Yasemin çiçeği

Hevış : Evin bahçesi

Çalkanmak: Üzülmek

Lokkiye : Sardunya çiçeği

Hemenek : Tez vakitte, çabucak

Yeğin : çok

Zere : Zira

Menevşe : Menekşe

Bu haber 1047 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Seyyar Satıcılar İş Başında!
Kilis’te Seyyar Satıcılar İş Başında!
Türklük ve Türkçenin Mihenk Taşları
Türklük ve Türkçenin Mihenk Taşları