Kilis SGK’dan Kayıt Dışı Çalışmayın, Çalıştırmayın...

Kilis SGK’dan Kayıt Dışı Çalışmayın, Çalıştırmayın Uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu Kilis İl Müdürü Abdulkadir Akkaş, kayıt dışı istihdam konusunda vatandaşı uyararak, pandemi döneminde kayıtlı çalışmanın öneminin ortaya çıktığını söyledi.

15 Kasım 2021 - 10:31

AKKAŞ, kayıt dışı çalışanların kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteğinden yararlanamadığını ifade etti.

AKKAŞ, “Pandemi döneminde kayıtlı çalışan kişiler Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi ücret desteği vb. birçok destekten yararlandılar ancak kayıt dışı çalışanlar bu haklardan ne yazık ki yararlanamadı. Kayıt dışı istihdamı önlemek konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, rehberlik anlayışını esas alan bir yöntem ile kayıtlı istihdamı teşvik etmeye çalışmaktayız ve bu konuda sahada bilgilendirmeler yapmaktayız” dedi.

Akkaş, açıklamasının devamında şöyle dedi; “Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kayıt dışı çalışan kişi, emekli şartları oluşmaz, herhangi bir hastalık veya kaza nedeniyle çalışamaz duruma geldiğinde malullük aylığı bağlanamaz, ölüm halinde geride kalan aile bireylerine ölüm geliri bağlanamaz, işsiz kalmaları durumunda işsizlik sigortasından faydalanamazlar, kıdem ve ihbar tazminatlarından yoksul kalırlar, yıllık izin, haftalık izin, doğum izni gibi daha birçok haklarından faydalanamazlar.Kayıt dışı çalışanı olan işverenlerde yapılan denetimler neticesinde yüksek miktarda idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Kayıt dışı sigortalı çalıştıran işveren idari para cezasının yanın sıra sigorta prim teşviklerinden, vergi indirimlerinden, hibe ve destekler vb. birçok imkandan faydalanamamaktadır.”

İl Müdürü AKKAŞ“Son olarak bir hususu daha vatandaşlarımızın dikkatine sunmak istiyorum. İşyerlerinde sigortalı olarak bildirilen kişilerin o işyerinde fiilen çalışan kişiler olması gerekir. Bir işyerinde fiilen çalışmadığı halde sigortalı olarak bildirilen kişiler (sahte sigortalı) olarak değerlendirilmektedir. Fiilen çalışmadığı halde sahte sigortalı olarak bildirilen kişiler hizmetleri iptal edilmekte, bu kişiler için ödenen primler iade edilmemekte, bu ve SGK tarafından sahte olarak bildirilen sigortalılar için yapılan harcamalar (sağlık harcamaları, ödenekler, gelirler ve aylıklar) faiziyle birlikte geri alınmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlarımızın sahte sigortalılık hususunda ileride mağdur olmamaları için gerekli özen ve dikkati göstermeleri gerekmektedir. ”

İl Müdürü AKKAŞ açıklamasında”Tüm SGK çalışan personellerimiz ile birlikte İşverenlerimize sahada bu konularda mağduriyet yaşamamaları için gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar yapılmaktadır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 851 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Postası YouTube TV den Özel Program
Kilis Postası YouTube TV den Özel Program
Kilis’in Kurtuluşunun 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Kilis’in Kurtuluşunun 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı