Ölüme hodri meydan diyebilmek

Ölüme hodri meydan diyebilmek

Allah’ın (c.c) istediği emirleri yerine getirme eğilimi sizde çok daha fazla ise biliniz ki bu fazlalık sizde, Allah (c.c) sevgisinin ganiliğinden meydana geliyor.

21 Kasım 2020 - 10:40

"Allah'ı (c.c) arzu ediyor, istiyor isek, bilelim ki tuttuğumuz yol, doğru bir yoldur. Çünkü Allah'a (c.c) kavuşmanın içinde ölümde vardır.

Öyle bir noktaya geliyor ki, ölüme de 'hodri meydan' diyorsun.

Bu yol doğru olmayacakta hangisi olacak? Yani insanın, Allah (c.c) için nefsini feda edebilecek, verebilecek bir imana sahip olması çok büyük bir üstünlüktür…

Bu yolda gayret sarf eden insan için Cenab-ı Hak; "Ona, Biz hidayet veririz" diyor. Bir başka ayette de; "muttaki olup, Allah'tan korkan kimselere, Allah Teâlâ çıkacak bir yol verir, sapıklıktan onu çıkarır, ummadığı yerden onu rızıklandırır." (Talak Suresi 3) buyuruyor.

Çıkacak yol, demek, yanlışa sapmaktan korunması, doğruyu bulması, hakkı yaşaması demektir…" (Hikmetin Sırları sh:172)

Sevgi ispat ister

"Eğer insan Allah'ı (c.c) sevdiğini iddia ediyorsa, O'nun ile olması gerekir. İnsan, kalbinde ve dilinde zikri hâkim kıldığı zaman bilsin ki o kul, o insan Rabbini seviyor. Hiç kendisinden endişe etmesin.

Eğer kalbiniz, eğer diliniz Allah'ı (c.c) sevmeye alışmışsa, Cenab-ı Hakk'ın adı geçtiği zaman kalbiniz hoşnut oluyorsa ve de devamlı surette hep O'nu anma duygusunu yaşıyorsanız bilesiniz ki, sizin geldiğiniz yer Allah'ı (c.c) sevme noktasıdır…

Allah'ın (c.c) istediği emirleri yerine getirme eğilimi sizde çok daha fazla ise biliniz ki bu fazlalık sizde, Allah (c.c) sevgisinin ganiliğinden meydana geliyor.

İstiyorsunuz ki daha hangi güzelliği, hangi hayrı, hangi ibadeti yapsam da O'na kavuşabilsem." (Hikmetin Sırları sh:213-14)

Tevekkül

"Tevekkül, her şeyinle Allah'a (c.c) teslim olup, o teslimiyetine mukabil olan gayreti, himmeti bütün amellerinde ortaya koymandır.

Bunu yaptığın zaman, O Rabbin çok cömerttir. O kadar cömerttir ki sen bir verirsin O, en az on verir…

Yani bizim, hayatımızda Allah'a (c.c) güvenmemiz, O'na teslim olmamız lazım…

Sanki sen failsin! Fail Allah'tır (c.c). Yaptığın işlerin faili de O'dur, yapamadığın işlerin faili de O'dur.

Tevekkül bunu insanın, nefsine ve ruhuna sindirmesi ve buna alışmasıdır…" (Yaşayan Kuran; Sünnet sh:253)

Lütuf sahibi Allah'tır

"Allah (c.c) ona bir lütufta bulundu mu; 'O ikram ediyor. Ben kimim, benim yaptıklarımdan ne oluyor ki, O'nun bana verdiği nimetlerin karşısında, benim yaptıklarım hiçbir şeydir' diyor.

Böyle düşününce Allah'ta (c.c),o kuluna daha fazla merhamet ediyor. Rahmetini gönderiyor. İşte ümit ile korku hali budur. Bu hali yaşamaktır." (Yaşayan Kuran; Sünnet sh:50)

Prof. Dr. Haydar Baş'ın televizyon programından alıntıdır

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 695 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Recep Soytürk’ün Babalar Günü Mesajı
Vali Recep Soytürk’ün Babalar Günü Mesajı
“Kıraathane Söyleşileri”nin 29’uncusu Gerçekleştirildi
“Kıraathane Söyleşileri”nin 29’uncusu Gerçekleştirildi