Otizmi Anlamak, Otizm ile Yaşamak Konulu Söyleşi...

Otizmi Anlamak, Otizm ile Yaşamak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “Otizmi Anlamak, Otizm ile Yaşamak” başlıklı söyleşi, Öğr. Gör. Dr. Beyza Alpaydın’ın yönlendiriciliği ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Karnas’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

03 Nisan 2021 - 17:11

Söyleşinin başında otizm kavramının renkli yapboz ile simgeleştirilmesinin hikâyesi anlatıldı. Karnas, otizmin etimolojik ve semantik kavramsallaştırmasını açıkladıktan sonra teşhis sürecinde Amerikan Pskiyatri Birliği DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) kılavuzlarının rolüne değindi. Otizm Spektrum Bozuklukları Tanı Ölçütlerinin yayınlandığı DSM kılavuzlarının son güncel hali ile Avrupa menşeili ICD (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) kılavuzlarındaki ölçütlerin benzerlik gösterdiği ve dünyada ortak kabul gören ölçütlerle otistik bireylere yönelik teşhisin yapılabildiği belirtildi.

Toplumda otistik bireylere yönelik yanlış algıların nedenleriyle dile getirildiği konuşma, günümüzde otistiklerin sayısındaki göreceli artışın sebeplerine değinilerek devam etti.

Söyleşi, soru-cevap faslı ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar’ın teşekkür konuşması ile sona erdi.

Söyleşiye bu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ubTkD-7SJ6E

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1161 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı