Rektör Karacoşkun “Tercih Rehberi” Programına Katıldı

Rektör Karacoşkun “Tercih Rehberi” Programına Katıldı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Tvnet kanalında Esra Esen Atayeter’in sunduğu “Tercih Rehberi” programına konuk oldu.

13 Ağustos 2021 - 11:30

Rektör Karacoşkun; programın başında, 7 Aralık Üniversitesinin fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve bölümleri hakkında bilgi verdi. Üniversitede yer alan bölümlerin istihdam odaklı olduğunun altını çizen Karacoşkun, üniversiteden mezun olan öğrencilerin iş bulma konusunda problem yaşamamalarına vurgu yaptı.

Üniversite bünyesinde yer alan araştırma merkezlerinden bahseden Karacoşkun, bu merkezler aracılığı ile öğrencilerin ilgi ve becerileri doğrultusunda akademik eğitimler aldıklarını ifade etti. Karacoşkun, araştırma merkezleri içerisinde, KİTAM (Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi) ile KODAM (Kilis 7 Aralık Üniversitesi Orta Doğu Araştırma Merkezi)’a yapılan faaliyetler ve araştırmalar dolayısıyla özellikle önem verildiğine dikkat çekti.

Mezunlarının istihdam konusunda problem yaşamadıklarını ifade eden Karacoşkun, bu konuda KPSS’de öğrencilerin elde ettikleri dereceleri veri olarak aldıklarını söyledi. Özellikle Okul Öncesi öğretmenliğinde ve İlahiyat Fakültesinde yetişen öğretmenlerimizin KPSS’de dereceler elde ettiklerini ve üniversitenin bu bağlamda çoğu zaman ilk onda yer aldığını vurguladı.7 Aralık Üniversitesinde öğrencilerin yakinen takip edilmesinin yanı sıra onların akademik olarak da desteklenmesine öncelik verildiğini söyledi.

Yüzün üzerindeki öğrenci topluluğunun salgın döneminde bile aktif olduğunu belirten Karacoşkun; öğrencilerin ilgi, beceri ve talepleri doğrultusunda verilen ücretsiz kurslara değindi.

Yeşil alanları, yarı olimpik yüzme havuzu, sosyal-kültürel tesisleri ve imkânlarıyla öne çıkan kampüslerden bahseden  Karacoşkun, ardından uluslararasılaşma konusuna da vurgu yaptı. Uluslararası öğrencilere özel danışman ve Dış İlişkiler Birimi aracılığıyla özel olarak oryantasyon sağlandığının altını çizen Karacoşkun, TÖMER ile öğrencilere verilen Türkçe eğitimi konusunda da iddialı olunduğunu belirtti.

Karacoşkun son cümlelerinde, Orta Doğu ve Göç konusuna odaklanmış bir üniversite olarak yapılan çalışmalarla, yayınlarla ve verilen eğitimle ön plana çıktığımızı vurguladı. Ayrıca 7 Aralık Üniversitesini tercih edecek öğrencilerin YÖK Anadolu Projesi kapsamında İstanbul Üniversitesi hocalarının bilgi ve birikimlerinden de yararlanabilmeleri noktasında elde edecekleri avantaja değindi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 656 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız