Reklam

Bahçelievler Mehdiye Camii Aşura Matem Merasimi - 8 Ağustos 2022

Bugün 10 Muharrem. İmam Hüseyin’in (as) Kerbela toprağında şehit edildiği gün. İslam âleminin matem günü… Kerbela’da ‘aşura günü’ şehit edilen Hz. Hüseyin a.s. ve 71 yarenini anmak için bir araya gelen vatandaşlar matemin sembolü siyah elbiseler içinde gözyaşı döküp göğüslerini dövdüler.

08 Ağustos 2022 - 11:57
TAKİP ETTAKİP ET

Böyle bir günde insanların canını, malını, namusunu koruması ve kollaması gerekenler Alemlere Rahmet Hz. Muhammed'in (s.a.a.) "oğlum" dediği Hz. Hüseyin'i (a.s.), onun çocuklarını, aile efradını ve sülalesini soykırıma tutup şehit ettiler.

Bu bir vahşettir. Bu bir soykırımdır.

Hiçbir insanın ibadetle elde edemeyeceği çok üstün bir makamdır şehitlik makamı… Bütün peygamberlerin 10 Muharrem'de kazandıklarını Hz. Hüseyin, şehadet rütbesine kavuşmakla kazanmıştır. O bakımdan Hz. Hüseyin nebilere denk bir insandır. Bugün de Müslümanlara düşen vazife Hz. Hüseyin'in (a.s.) matemini tutmaktır.

Hakikatte Peygamber Efendimizin yolundan gitmemiz gerekir. Ehl-i Beyt'in matemini tutmaya mecburuz ve de memuruz. Kerbela katliamının gerçekleştiği günden beri yapılan vahşet unutturulmamış; İmam'ın (a.s.) şehadeti, neden kıyam ettiği, neden öleceğini bildiği halde Kerbela yolculuğuna çıktığı asırlar boyunca dilden dile, gönülden gönüle aktarılmıştır.

O büyük İmam, bunu, kanını akıtarak sağlamıştır. Allah şefaatlerinden ayırmasın.

O’nu, Muharremin 10’unda anarken, Allah’tan rahmet ve ümmetine de şefaatini diliyoruz.

Bu video 923 defa izlenmiştir..