Yaz Aylarında Sıcaklar Nasıl Seyredecek

Yaz Aylarında Sıcaklar Nasıl Seyredecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, hava sıcaklıkları haziran, temmuz ve ağustosta mevsim normallerinde seyredecek. Bu yıl Afrika sıcakları görülmeyecek. Acaba bu yıl neden yaz daha serin geçecek ve bu hayatımızı ne kadar etkileyecek?

29 Mayıs 2020 - 00:42 - Güncelleme: 30 Mayıs 2020 - 09:56

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, hava sıcaklıkları haziran, temmuz ve ağustosta mevsim normallerinde seyredecek. Bu yıl Afrika sıcakları görülmeyecek. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek bu yaz ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu yaz aşırı sıcak hava dalgaları gözükmeyecek. Örneğin İstanbul'da 35-36 dereceler bile gözükmeyecek. " dedi.

Acaba bu yıl neden yaz daha serin geçecek?

Gök Bilimcilerin açıklamasına göre, dünyamızı ısıtan Güneş, bu yıl “büyük solar minimum” fazına girdi.

Büyük Solar Minimum Faz ne demektir?

En basit ifade ile bu, güneş enerjisi aktivitesinin en düşük seviyeye düştüğü anlamına geliyor. Yani, güneşte her zaman olduğu kadar güneş patlaması olmuyor. Güneşin ana enerjisinin, yani çevresine yansıttığı ısının ana kaynağı olan bu patlamalar normalin altına inince güneşinde ısıtma gücü azalacak.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, bugünlerde güneşteki patlamalar, normal seviyelerin epeyi altında.

NASA’dan Rahatlatan Açıklama

Yetkililer açıklamalarında, “Güneşteki patlamaların bu denli azalması, dünyanın buzul çağı yaşayacağı anlamına gelmediğini” belirttiler. “Sadece sıcaklıkların çok fazla yükselmeyeceğini, bu yazın daha serin geçeceğini” söylüyorlar. 

Güneş Büyük Solar Minimum Faza ilk defa mı giriyor?

Hayır. Bu denli düşük güneş aktivitesi daha önce 1790 ile 1830 yılları arasında da görülmüş. Ama ana sorun o zaman 20 yıl süren bu süreç, dünya genelinde gıda üretimini etkilemiş.

 

Bu haber 1783 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
"Kıraathane Söyleşileri"nin 26'ncısı Gerçekleştirildi