ÇİLESİZ DAVA OLMAZ.
Alaaddin Özkar

Alaaddin Özkar

ÇİLESİZ DAVA OLMAZ.

12 Temmuz 2021 - 00:10 - Güncelleme: 23 Temmuz 2021 - 11:48

En zengin hazine “Allah sevgisiyle dolu kalptir” demiş, Hz.Ali. Tabii ki herkes yüce Allah’ı çok sevdiğini iddia eder. Peki, nedir gerçek Allah sevgisi?

Sevdiğinin yolunda “Kahrında hoş, lütfünde hoş” misali,  her türlü çile ve meşakkatlere katlanmaktır, Allah sevgisi.

Yunus’un dediği gibi, “Yaratılanı severim, Yaratandan ötürü” misali, yaratandan dolayı yaratılanların, sıkıntısına sabretmektir, Allah sevgisi. 

Kendin için istediğin, maddi ve manevi güzelliği, Allahın kulları için istemek ve bu yolda bıkmadan usanmadan çalışmaktır, Allah sevgisi.

“Yoksa siz Sizden evvelkilerin çektiğini sıkıntıları çekmeden cennete gireceğinizi mi zannediyorsunuz” (bakara s 214) hitabı gereği,günümüzde, Peygamberimiz ve varislerinin, çektiği çilelere, gönüllü talip olmaktır Allah sevgisi.

Çile demişken, İsterseniz sevgili peygamberimizin hayatından bir kesit sunalım.

Resul-i Ekrem Efendimiz, hayatının belki de en zor gününü Taif'te yaşamıştır. Sakif Kabilesine İslami anlatmak ve onların hidayete ermesine vesile olmak için, Taif'te bulunan Hz Peygambere, Taif'liler hakaret etmekle kalmamış, gençler ve köleler tarafından da taşlatılmışlardır.

Bu olay karşısında, mübarek ayaklarına kadar kanlar içerisinde kalan Peygamberimiz, zar zor kendini bir üzüm bağına atarak kurtulmuştur.

Bu olaydan sonra Peygamberimiz Taif'ten ayrılarak Mekke'ye doğru yola çıkmıştır, Mekke'ye varmaya az bir mesafe kalmıştı ki, zatını bir bulutun gölgelemekte olduğunu gördü. Dikkatlice bakınca, bulutun içinde Hz. Cebrail'i fark etti. Cebrail (a.s.) seslendi:

"Şüphesiz Allah, kavminin sana neler söylediğini işitti. Sana şu dağlar meleğini gönderdi. Kavmin hakkında dilediğini yapmak üzere ona emredebilirsin."

O anda görünen dağlar meleği de emrine amade olduğunu ve istediği takdirde Ebu Kubeys ile Kuaykıan dağlarını müşriklerin üzerine kapanırcasına birbirine kavuşturabileceğini söyledi.

Fakat şefkat ve merhamet kaynağı Resul-i Ekremin gönlü buna razı olmazdı. Dağlar meleğine şu cevabı verdi: "Hayır, ben böyle bir şey istemem” dedi ve ellerini açarak şu duayı yaptı “Ya Rabbi, bu kavim seni ve beni bilmez. Onun için onlara hidayet nasip eyle” 

Evet, ben rahmet peygamberiyim diyen Peygamber Efendimizin gayesi, insanlara beddua etmek, insanların helakine sebep olmak değildi, bilakis insanların hidayete ermesi, Allaha kul olması ve kurtuluşlarına vesile olmaktı.

Maddi ve manevi, birçok hakkı gasp edildiği halde, nefsine karşı yapılan, kötülüklere nasıl karşılık vereceğini Hz. Ali’den dinleyelim.

Bir gün Peygamber efendimize sorarlar Ey Allah'ın Resulü Neden herkesten çok Hz. Ali’yi seversin?

Hz. Muhammed Hz. Ali'yi Neden çok sevdiğimi size anlatayım mı?

Anlat derler. Efendimiz s.a.v onlara. Sorar: birisi size kötülük yapsa siz ona ne yaparsınız?

-İyilik yaparız efendim derler... Yine kötülük yaparsa?

-Yine iyilik yaparız. Soruyu tekrar eder; Yine kötülüğüne devam ederse?

Cevap verirler: - O zaman düşünürüz Ya Resulallah derler.

Peygamber: Çağırın Hz. Ali'yi diye buyurur. Hz. Ali gelir, Peygamber ona sorar

Ya Ali! Birisi sana kötülük yaparsa sen ne yaparsın?

Cevap verir; İyilik yaparım, der. 7 kez tekrar eder.

Son defa sorunca da o iyilikler şahı şu mükemmel cevabı verir;

Ya Resulullah! Kötülük yapan kötülüğünden usanmıyorsa, ben iyilik yapmaktan niye usanayım ki. Der.

Efendimiz s.a.v. soru soranlara döner ve "neden Hz. Ali'yi çok sevdiğimi anladınız mı" diye buyurur.

Bende derim ki,  gelin nefsimizi bir sorgulayalım, hak adına, hangi çilelere, ne kadar katlandık, katlandıksa çektiğimiz çileler, bizi Allah'ın azabından kurtarmaya yeterlimi?

Yeterli görmüyorsanız,

Yüce Allah’ın “İçinizde, hayra çağıran, marufu emreden ve münkeri nehyeden bir topluluk bulunsun. İşte bunlar, kurtuluşa erenlerdir.  (Âl-i İmran 104) hükmü gereği,

Yine Allah  Resulunun (s.a.a)  : "Kim iyiliği emredip, kötülükten sakındırırsa Allah'ın, Allah'ın kitabının ve Allah'ın Resulü'nün yeryüzünde ki halifesidir."müjdesi gereği.  

Gelin, bu tembellik ve sorumsuzluk hastalığından kurtulalım ve hak adına, devletimize ve milletimize sahip çıkalım, insanların kurtuluşuna vesile olalım.  

  ALAİDDİN ÖZKAR 12.07.2021 

Bu yazı 467 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar