Zamlara ve yüksek vergilere dur demek Milletimizin elinde

Zamlara ve yüksek vergilere dur demek Milletimizin elinde

Fakirlik suç sayılsın diyen bir ceddin evlatları olan sizler, bu zillete dur demelisiniz.

04 Ocak 2022 - 10:21

Prof. Dr. Haydar Baş'ın 26.12.2012 tarihinden yayımlanan yazısıdır.

2013 senesine girerken gündemin ilk sırası zamlar olacak…

Özelleştirmelerle kâr getiren kurumları elinden çıkaran hükümetin mevcut tabloda gelir elde edebileceği tek kalem vatandaşın cebi kalıyor. Demek oluyor ki, vatandaş bundan sonra evine ekmek götürürken bile düşünmek zorunda.

Tüketim kesiminin dikkate alınmadığı kapitalist düzende unutulan hakikat, tüketimin olmadığı yerde bir süre sonra üretimin de azalacağıdır. Vergiler eksik tüketimin yok olması demektir.

Tüketim eksenli tek analiz olan Milli Ekonomi Modeli'ne göre vergiler diğer kaynaklara ek bir gelirdir.

Milli Ekonomi Modeli'nde, geliri belli bir kesimin altındaki vatandaşlarımızdan vergi alınmayacaktır. Vergi oranları ise az kazanan ile geliri çok olanlar arasında farklı dağılacak ve gelire göre vergilendirme getirilecektir.

Bu yaklaşım, kapitalizmin düşük gelirli kesimi acımadan yok eden zihniyetini yıkacaktır.

Eksik olan talebi gidermek için yapılacak uygulama düşük gelir grubunun gelir seviyesini yükseltecek düzenlemelere gidilmesidir.

Anayasasında sosyal devlet olduğu vurgulanan Türkiye, sahip olduğu kaynaklar ile geliri az olan kesimi destekleyebilir ve gerçek bir sosyal devlet haline gelebilir. Bağımsız Türkiye Partisi olarak biz, kaynaklarımızı devreye koyarak vatandaşımıza şu imkânları sağlayacağız:

Her vatandaşımız vatandaşlık maaşına bağlanacak, ev hanımlarımız işçi statüsünde emekli edilecek, doğum yapan her anneye bir memur maaşında doğum yardımı yapılacak, kimsesiz yaşlılar maaşa bağlanacak, şehit yakınları, dul ve yetimlere devlet sahip çıkacak, emeklilerin maaşlarında kesinti yapılmayacak, lise mezunları sınavsız üniversiteye alınacak, evi olmayan vatandaşlarımız, kira parası gibi cüzi taksitler ile ev sahibi yapılacak, çiftçiden vergi alınmayacak, nakliyeciye uzun vadeli faizsiz kredi verilecek, sanayiciye proje mukabili faizsiz kredi imkânı tanınacak.

Dar gelirli kesimin desteklenmesi, piyasada eksik kalan talebi devreye koyacak bir ekonomi kuralıdır. Bu sayede, gelir dağılımında dengesizlik de ortadan kalkacaktır.

2013'e doğalgazdan benzine, ekmekten, şekere zamlar ile giren milletimiz!

Fakirlik suç sayılsın diyen bir ceddin evlatları olan sizler, bu zillete dur demelisiniz.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 930 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Falih Tümay Vefat Etti
Falih Tümay Vefat Etti
Gelecekte köle mi olacağız, efendi mi?
Gelecekte köle mi olacağız, efendi mi?