AFRIN SUYU AKAR BAŞKANLAR DA BAKAR
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

AFRIN SUYU AKAR BAŞKANLAR DA BAKAR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

                                

           

            Su hayattır, su bütün canlıların vazgeçilmez gereksinimlerinin başında gelir. İnsan yemeden günlerce yaşayabilir ama susuz asla. Sosyal hayatta da birçok ihtiyaçlar(çamaşır, bulaşık, banyo, çevre temizliği ve genel temizlik)  için yine suya ihtiyaç vardır.

            Belediyelerin görevi, şehrin su, kanalizasyon, temizlik,  refüj, yeşil alan, çevre düzenlemesi, şehir planlaması vb. gibi işleri yerine getirmektir, Siyasi partilerin belediye başkan adayları şehrin bu gibi sorunlarını tespit eder, çözüm yollarını da plan, program, ve projeler geliştirerek halka sunar ve millete hizmet etmek için halkın karşısına çıkar ve destek ister.

            Kilis’in su, kanalizasyon, çevre düzenlemesi, yeşil alan ve şehir planlaması gibi sorunlar yılardan beri artarak devam etmektedir. Her yıl susuzluk beşinci aydan onbirinci aya kadar had safhaya ulaşır. Kilis ihtiyacı olan suyu ya narlıca köyünden gelen sudan veya açılan birkaç tane artezyen kuyularından karşılanmaktadır. Üç günde bir akan su gece saat 12 den sonra gelir ve iki saat akar, eğer su aktığı saatte suyunuzu tuttuysanız ve onu da idareli kullanırsanız ancak içme suyunuzu biriktirirsiniz gerçi akan suyun içme suyu olarak kullanılması da sakıncalıdır. .Diğer su ihtiyaçlarınızı da tankerlerle su satın alarak karşılayabilirsiniz

            Geçen yıl sayın belediye başkanı Abdi BULUT’LA bir yerde karşılaştık bana gelecek yıl yani bu yıl kilisin su sorununun çözüleceğini ve musluklardan 24 saat su akıtacaklarını söylemişti. Bende kendisine kaynağı nedir diye sorduğumda seve barajını söylemişti. Aradan bir yıl geçti maalesef Kilis’in su sorunu artarak devam etmektedir Kilis adeta Kerbela çölüne döndü bazı AKP li encümen üyeleri ile konuştuğumuzda “biz ne yapalım bu yaz kurak geçiyor kuyular dahi kurudu diyorlar. Siyaset mazeret beyan etme değil sorunlara çözüm bulma kurumudur. Yerel seçimlerde Kilisliler AKP ye %57 oy verdi AKP ye oy veren bazı arkadaşlarla yaptığım sohbetlerde bana şunları söylediler. “ Hükümetle belediye aynı partiden olursa daha iyi hizmet gelir diye oy verdik. AKP den iki milletvekili bir belediye başkanı seçtik fakat hiç memnun değiliz ne Hükümet nede belediye umduğumuz gibi çıkmadı bundan sonra AKP Kilisten oy alamaz”

            Yerel seçimlerde BTP belediye başkan adayı Sayın Hasan BÜYÜKKÖŞKER’le yaptım görüşmede bana şunları söylemişti.”Genel başkanımız Prof Dr. Haydar BAŞ bana Hasan bey Kilisin su sorunu varmış bu sorunu nasıl çözeceksin dedi bende kendisine projemi bir rapor halinde sundum. Projemde afrın suyunun baraj yapılarak tutulması, tutulan suyun pompalarla kilise taşınması, Resul Osman dağının eteğine kurulacak arıtma tesisi ile taşınan suyun arıtılarak şehre verilmesi vardı bu projeyle Kilise 24 saat su verecektik. Genel başkanımız Haydar BAŞ projeyi çok beğendiğini ve eğer başkan seçilirsem bu projenin hayata geçmesi için her türlü desteği vereceğini söylemişti.”

            Şimdi düşünüyorum da AFRIN suyu yıllardan beri akar bizim belediye başkanları da bu akan suya bakar ve Kilislilerde Kerbela çölünde yaşar, her yıl yaz aylarında yağdır mevlam su şarkısını söyler.

           

            Mehmet İnekçioğlu

           

           

 

 

Bu yazı 371 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar