BAŞ ÖRTÜSÜ NEYİ ÖRTÜYOR !
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

BAŞ ÖRTÜSÜ NEYİ ÖRTÜYOR !

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

  

Baş örtüsü Ayet-i kerime ve hadisi şeriflerle kesin olarak beyan edilen “emavir-i ilahi” nevinden  dini bir vecibedir. Baş örtüsü siyasi simge değildir hiçbir zamanda olmamıştır. Ancak zaman zaman bazı siyasiler baş örtüsünü siyasi malzeme olarak kullanıp oy avcılığı yaptıklarından  toplumda kavram kargaşası yaratmışlardır. Baş örtüsüne taraf olanlarda karşı çıkanlar da bu tutumlarıyla oy avcılığı yapmaktadırlar. Bu kargaşada kazanan taraf hep siyasiler olmuş, inancından dolayı başını örtenler ise mağdur edilmişlerdir.

 

Hükümetin çıkardığı üniversitelerde baş örtüsü yasağının kaldırılması kanunu Anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu iptalle beraber medya ve bazı çevreler tarafından kamu oyunda fırtınalar kopartılıyor. Netice itibarıyla toplum kutuplara ayrılarak çatışmalar körükleniyor, baş örtüsüne karşı çıkanlar ve taraf olanlar diye gerginlik politikası güdülüyor ortalık toz duman,.Hükümet başörtüsüyle oyun oynuyor muhalefette hükümetin değirmenine su taşıyor. Bu nasıl oluyor şöyle bir analiz edelim:

 

Sayın Başbakan 2007 yılı sonlarında kendisi gibi BOP ( Büyük Ortadoğu Projesi, içerisinde Türkiye’ nin de bulunduğu Orta Doğu ülkelerinin haritasının ve yönetiminin değiştirilmesi projesi) Eş başkanı olan İspanya Başbakanı Zapetero ile görüşmesinden sonra medeniyetler arası ittifak toplantısında İspanyada şöyle bir ifade kullandı; “başörtüsü siyasi simge olursa ne olur”. İşte ne olduysa bu ifadeden sonra oldu, başörtüsü bu ifadeye kadar dini bir vecibe idi ama başbakan bu ifade ile başörtüsünü siyasi simge haline getirdi. Muhalefette bunu fırsat bilerek “biz dememiş miydik baş örtüsü siyasi simgedir yıllarca laiklik adına yaptığımız mücadelede haklılığımız ispatlandı” tarzında ifadesiyle karşı atağa kalkıştı.

 

Güya baş örtüsüne taraf olanlar mecliste çıkardığı yasayla şimdiye kadar kanunla yasak olmayan sadece uygulamalarla yasaklanan üniversitelerde başörtüsü serbestliğini getiren yasayı meclisten geçirdiler. Muhalefet partilerinden CHP ve DSP yasanın iptali için anayasa mahkemesine baş vurarak karşı atağa kalktılar. 11 üyeli Anayasa mahkemesi  6/6/2008 tarihindeki toplantısında ikiye karşı dokuz oyla yasanın iptali yönünde karar çıkardı. Televizyonlarda yapılan açıklamalara bakıldığında bazı etkili ve yetkili kişilerin beyanlarıyla kıyametler kopuyor.

 

Sayın Başbakan İspanya’da yaptığınız “başörtüsü siyasi simge olursa ne olur” açıklamasından sonra anayasa mahkemesinin nasıl bir karar çıkartmasını bekliyordunuz. Bana kalırsa Sayın Başbakan yasanın iptal edileceğini çok iyi biliyordu. Kaldı ki eğer Anayasa mahkemesi iptal etmeseydi AHİM’ de görülen Leyla Şahin davası emsal teşkil edeceğinden Uluslararası tahkim yasasına göre yasayı AHİM iptal ettirecekti. Çünkü hükümet AB ile yaptığı anlaşmada AHİM ‘i  bağlayıcı üst hukuk olarak kabul etmiştir.

 

Yaklaşan seçim münasebetiyle başbakan iptal kararını kullanarak “ne yapayım ben yasayı çıkardım kendileri iptal etti” diyerek oy avcılığı yapacaktır, muhalefette aynı yolu takip ederek karşı oy avcılığı yapacaktır. Çünkü her iki tarafında seçim meydanlarında kullanacağı malzeme tükenmiştir.

 

Peki başörtüsüyle nelerin üstü örtülmeye çalışılıyor şöyle bir tahlil edelim.bütün yer altı ve yerüstü kaynaklarının satılmasına rağmen Türkiye’nin iç ve dış borç toplamı 600 milyar dolara dayanmıştır başörtüsüyle üstü kapatılmaya çalışılıyor. Ülke topraklarının  7/2 si yabancılara satıldı, Devletin gelir getiren bütün kurumları özelleştirme adına yabancı sermayeye peşkeş çekildi, İşsizlik 10 milyonu geçti, tarım çöktü, hayvancılık bitti, sanayi can çekişiyor, esnaf siftahsız dükkan kapatıyor, çalışanlar aldığı ücretle temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyorlar, emekli ve memurlar sefilleri oynuyorlar. Kıbrıs’ta Rumlar istediği gibi at onatıyorlar, Lozan’da  güneydoğu sınırlarımızı kabul etmeyen ABD güneydoğuda komşumuz oldu, ırak’ın kuzeyinde ve güneydoğu bölgemizde  Kürt devletinin temelleri atılıyor, her gün terörle mücadelede şehitler veriliyor. Kısacası hükümet uyguladığı ekonomik, siyasi, kültürel, iç ve dış politikalarla iflas etmiş halkımıza olumsuzluktan başka bir şey vermemiştir. İşte iktidar bütün bu olumsuzluklarının üstünü başörtüsüyle kapatıyor. Muhalefet ise program ve projesinin olmayışından dolayı başörtüsü karşıtlığıyla başörtüsünü kullanarak açığını kapatmaya çalışıyor.

Yüce Türk milleti bu oyunları daha ne kadar seyredeceksiniz bütün oyunlar sizin üzerinize oynanıyor. Yoksa siz oynan başörtüsü oyununda tarafımsınız? Eğer tarafsanız ne diyelim iş işten geçmeden  AYILIRSINIZ İNŞALLAH

 

Mehmet İNEKÇİOĞLU

Bu yazı 476 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar