KABİLİYETSİZ
SENSİN
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

KABİLİYETSİZ
SENSİN

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Antropoloji biliminde bütün insanlar kabiliyetleri ve yetenekleri bakımından eşit olarak doğarlar. Olağanüstü şartlar (spastik özürlü doğumlar)hariç, çocuk eğitimle bazı yeteneklerini kazanarak kabiliyetlerini açığa çıkarır. Şartlar müsait olduğu müddetçe bir çocuğun başka çocuktan farkı yoktur. O bakımdan yeteneklerin açığa çıkarılmasında eğitimin önemi tartışılmaz. Bazı eğitim bilimcileri çocuğun yeteneklerinin açığa çıkması için okul öncesi eğitime büyük önem verip eğitime ailede başlanması gerektiğini söylemektedirler. Hatta kişiliğin oluşmasında 4–6 yaş arası eğitimin çok önemli olduğunu bilimsel çalışmalar ortaya koymaktadır.

 

Cumhuriyetin ilanından sonra M.Kemal Atatürk eğitim sistemini kurarken eğitimde fırsat eşitliğini esas kabul etmiştir. Türkiye cumhuriyetin de yaşayan bütün vatandaşların eğitim seferberliği ile okuma yazması sağlanmaya çalışılmıştır. Atatürk 10. yıl nutkunda “Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir, ne mutlu Türküm diyene” diyerek eğitimle bu milletin çok büyük işler başarabileceğini vurgulamıştır.      

 

Bu milletin içinde öyle kabiliyetli insanlar vardır ki kendisine imkân tanınırsa çok büyük işler yapabilecek yetenektedir. Yaklaşık 13 yıl önce bir makine teknik siyenin suyla çalışan otomobil yaptığını ilk denemede 70 km hıza ulaştığını televizyonda seyrettim. Yine 10 yıl kadar önce bir doktorun kansere çare bulduğunu televizyonlarda seyretmiştim. Geçenlerde meltem televizyonun da Diyalog programında bitkisel ilaçlarla birçok ölümcül hastalıklara çare bulan teknik siyeni hayretle seyrettim ve göğsüm kabardı, meğer bizde ne kabiliyetler varmış.

 

Üniversiteler arası seçme ve yerleştirme sınavına yaklaşık 2 milyon gencimiz giriyor. Ancak 250 bin kişi lisans bölümüne yerleştirilecek bu 250 binin 20–25 bin kişisi idealindeki bölüme yerleştirilecek ve iş bulabilecek. Geri kalan 1 milyon 980 bin kişisi ne olacak 2 milyonda 20 bin kişi ne kadar acı değimli. Üniversiteyi bitiren birçok gencimiz tezgâhtarlık yapıp simit satıyorlar iş yok güç yok nasıl sistem bu, ne okutabiliyorsun nede okuttuğuna iş verebiliyorsun.

 

Geçenlerde BTP lideri Prof. Dr. Haydar BAŞ Kilis’te bir toplantı yaptı. O toplantıya ben de katıldım. BTP lideri Haydar BAŞ bu toplantıda Üniversite imtihanı ile ilgili şu tespit de bulundu “2 milyon civarında genci imtihana alıyorsun sadece 250 bin kişiyi üniversiteye yerleştiriyorsun ona da iş veremiyorsun geri kalanlar ne olacak diye sorduğumuzda efendim onlar kabiliyetsiz diyorsun. Kabiliyetsiz sensin BTP iktidarında bütün çocuklarımız okuyacak kabiliyetleri ve yetenekleri istikametinde herkes üniversiteye girecek ve iş kaygısı yaşamayacak” demişti.

İdarecilerimiz kabiliyetli olursa neden olmasın.

 

 

Mehmet İnekçioğlu.

Bu yazı 281 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar