SEVELİM SEVİLELİM
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

SEVELİM SEVİLELİM

08 Şubat 2017 - 15:51

Ben Gelmedim Dava İçin. Benim İşim Sevi İçin. Dostun Evi Gönüllerdir. Gönüller Yapmaya Geldim diyen âşık Yunus yine, Gelin Tanış Olalım. İşi Kolay Kılalım. Sevelim Sevilelim. Dünya Kimseye Kalmaz diyor.  

Son günlerde gerek siyasilerde gerekse halk arasında evet hayır yarışmasının amacından uzaklaşıp tartışma ortamına kaydığını görüyoruz. Bu tartışma ister istemez toplumu gererek hoş olmayan gerilimlere doğru sürüklemektedir. Berbere, kasaba, fırıncıya, çarşıya, pazara nere giderseniz gidin dostlar, arkadaşlar, tanışlar, akrabalar hep birbirine şu soruyu soruyor, evet çimisin hayırcımısıın yani şunu öğrenmek istiyorlar bizden misin değil misin? Aynı soruyu bize de soruyorlar evet mi hayır mı?  Ben de, evet desem ne olacak hayır desem ne olacak beni düşman mı ilan edeceksin diyorum.

Allah aşkına bu nedir, yıllarca bu milleti ayrıştırmaktan bıkmadınız mı usanmadınız mı? Bu millet az mı çekti sağcı solcu, laik anti laik, alevi Sünni, Kürt Türk ayırımından yetmedi şimdide evet hayır yarışmasına mı başladınız. Ayrışmak, bölünmek, parçalanmak kimin işine yarar siyasilere ve radikallere sesleniyorum yapmayın bunu. Bu bir oyundur ve bu oyunun senaristler ülkemiz üzerine hesabı olan batı dünyasıdır  lütfen bu oyuna gelmeyin. Sağcı da solcu da, laik de anti laikte, alevi de Sünni de, Kürt de Türk de, evet ci de hayırcı da bizim insanımızdır ve kardeşimizdir.

Allah insanları makine gibi tek düze yaratmamıştır, tabi ki farklı düşünceler ve görüşler olacaktır, bırakın insanlar düşünce ve inanç hürriyetini doya doya yaşasın. İnsanımızı bu evet hayır yarışmasında kendi iradesiyle baş başa bırakalım sonuç ne çıkarsa çıksın ve çıkacak sonuca da herkes saygı göstersin, birbirini ötekileştirmesin.

Aslında siyasiler bu evet hayır yarışmasını iptal eseler daha iyi olur, çünkü ülkemizin bundan çok daha elzem sorunları var, siyasilerimiz birbirleri ile cebelleşme yerine bu sorunları çözmekle meşgul olsalar daha iyi olmaz mı? Mesela işsizlik gibi, gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi, terör gibi el bab gibi, sorunlarla uğraşıp çözüm yollarını arayıp bulsalar daha iyi olmaz mı?  

Şimdi birlik beraberlik zamanı, sevme sevilme zamanı. Yine yunustan bir mısra ile bitirelim yazımızı, yaratılanı severiz yaratandan ötürü, hele bu yaratılan bizim insanımız ise?

Mehmet ALİOĞLU.

Bu yazı 1601 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar