ÜÇKÂĞIT EKONOMİSİ
Reklam
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

ÜÇKÂĞIT EKONOMİSİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

                                          

     Birçok televizyon kanallarında güncel, siyasal ve toplumsal haberlerin ardından ekonomi haberleri de verilir. Ekonomi haberlerinin içeriğine girildiğinde Döviz Alış ve Satışı, bileşik faiz ve borsa haberleri ana başlıklar halinde karşımıza çıkar. Daha sonra bu ana başlıkların teferruatına geçilir. ABD doları, alışı şu, satışı şu, uygulanan faiz % bilmem kaç. Borsadaki kazandıran kâğıtlar kaybettiren kâğıtlar olarak takdim edilir.

     Liberal ekonomik sistemde ekonomi; döviz, faiz ve borsa üçgeninde odaklaşır. Ekonomiden anlayan otoriteler bu sisteme üçkâğıt ekonomisi derler. Bu sistemde üretim, emek ve iş gücü yoktur. Zaten ekonomi haberlerinde tarım,  ormancılık balıkçılık, hayvancılık, madencilikle, enerji, sanayi ile ilgili gelişmeler üretimdeki rekolteden vs. türünden haberler duyamazsınız.

 

     Hükümetin ekonomi ile ilgili propagandası yapılırken halka söyle telkinde bulunurlar. Dolar düştü. Geçenler AKP’nin il yönetiminden biri ile bir araya geldik. Ekonomiden ne haber dediğimde hemen savunmaya geçti. Biz hükümeti devraldığımızda Dolar 1 750 000 liraydı bak aradan üç yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Dolar 1 330 000 liraya faiz %85 den   %7–8 e düştü borsa 6500 den 46500 e yükseldi dedi ve övünmeye başladı. Bunun neresi kötü sonra bütün dünya Türk Ekonomisi’nin iyi olduğunu söylüyor dedi. Etrafımızda üç beş kişide bizi dinliyordu.

    

     Hemen devreye girdim bunun neresi iyi, bundan üç yıl önce 1 750 000 liradan dolarını bozduran biri parayı borsaya yatırdıysa parası ne kadar oldu. Düşünün 1 milyar doları bozdurup borsadan 6500 liradan hisse aldıysa, borsanın bugün 46500 lira olduğu göz önüne alınırsa 1 milyar dolar oldu 7 milyar dolar, birde doların düştüğü hesaplanırsa yani borsadan çıkıp şimdi dolar alacak olsa 1 milyar dolarda öyle fark eder etti  8 milyar dolar.. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir kazanç var Allah aşkına.

   

     Gelelim üreticilerimize; bundan üç yıl önce kuru üzümün kilosu bir milyon iki yüz bin liraydı. Bir ton üzüm satan yaklaşık 700 Dolar alabiliyordu. Bu yıl üzümüm kilosu 500 bin liradan satıldı. Bir ton üzüm satan 375 Dolar alabiliyor. Üzüm üreticilerinin 700 Doları 375 Dolara düştü. Fakat küresel sarmaye patronlarının 1 milyar doları 8 milyar dolar oldu. Kimler ne kadar kazandı, kimler ne kadar kaybetti. 

 

      Üçkâğıt ekonomisinde küresel sermaye sahipleri parasını 8–10 misli katlayarak arttırıyor, üreticinin ise sömürü neticesinde emek ve üretimden kazandığı para yarıya düşüyor. Böyle bir ekonomik sistemin savunulacak ve övünülecek nesi var Sayın AKP’li yönetici gözümüzü açalım hakikatleri görelim dedim, sevgili okuyucular siz ne dersiniz.

 

Mehmet İnekçioğlu

Bu yazı 477 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar