Aramızda Yaşayanlar 5
Reklam
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

Aramızda Yaşayanlar 5

02 Ocak 2015 - 13:39

Aramızda yaşayan(5)

 

—   Ne oluyor, dedi.

Siz güneş, ben dünya. Dünya sizin etrafınız­da ve ayni zamanda kendi etrafında dönüyor.

Sözümü henüz tamamlamıştım. Yan kapı açıl­dı ve sınıf hademesi içeriye girdi. Ben dönerken, bu giriş fırsat bilerek;

—    İşte, kuyruklu yıldız dedim.

Hocamı bu teşbih çok sevindirmiş ve hatta bitirme imtihanlarına girdiğim zaman derste anlat­tığını anlat, demişti.

Mektep Müdürü Kolağası Sabri beydi. Tale­benin daima menfaat ve terakkisini düşünürdü. Fa­kirleri korurdu. Onları hiç bir şeyden mahrum et­mezdi. Senede bir iki defa mektebe askeri muzika gelir, talebeyi kıra götürürler, kuzular keserek çe­şitli eğlentiler yapılırdı. Yılbaşı imtihanlarında Mül ki ve askeri erkân davet edilir, bu imtihanlara ayrı bir önem verilirdi. Her numaranın bir mükâ­fatı vardı. ve her talebe bu mükâfatı alırdı. Bir saat, bir pergel takımı, edebi bir kitap, muhtelif imtihanların sonunda bende almıştım.

insanı mektep sıralarında büyüleyen bir sır vardır. Çok zaman bu sır talebeliğin zırhı altında kaybolur, gider. Halbuki aradan uzun yıllar geçer, bir tarih hocasını daha sonra bir coğrafya hocasını seyredebilmek ve düşünebilmek için, boş yere ha­yaller ardında ümitle koşarız.

Ben bu gün maziyi ve mazide olanları hatır­layabilmek için, bir çok şeyler fedâ etmeye hazı­rım. Ama hiçte mümkün değil.

Okul sıralarımın muhterem hocalarını rahmetle anmak, onları bütün çalışma gayretimin bir önderi olarak seyretmek, her talebe gibi, benimde bir kelime öğretenlere karşı duyduğum yetkidir.

Dr. Sağlık öğretmenlere karşı duyduğum bu şereli anlamı, tam manasıyla hissettir bilmek için gözlerini kapıyor, hatıralarının burasında on beş ya­şındaki Muhittini aramaya koyuluyordu.

Yılların cehresinde gizlediği ifadeler çizgiler halinde beliriyor, bembeyaz saçları, fakat daima gülümseyen gözleri hayata karşı olan vazifelerini ifâdan mütevellit duyulan neş’eyi belirtiyordu

Onun doksan senelik hatıralarını, bende okuyucuya bütün çıplaklığıyla sunmak için,gayret ediyor,bakışlarındaki manadan,hissettiği duygudan ne kopabildimse huzurunuza getiriyorum.

Daldığım bu alemden,beni yine kendisi uyandırdı.

Bu yazı 326 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar