RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ…
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ…

22 Haziran 2015 - 15:25

 

     İçinde bulunduğumuz mübarek ayın faziletlerini, güzelliklerini ve faydalarını uzun uzun anlatmaya lüzüm görmeden köşemde ramazan dendiğinde aklıma gelen konuları sizlerle paylaşmak istedim.

     Hele sıcak yaz günlerine denk gelen ve 17 saat gibi bir süreyi kaplayan Ramazan ayında aç ve susuz kalmak elbette çok zor bir görevdir. Ama bu görevin Müslümanlık bakımından Müslümanlara olan ve Ramazan orucunu yerine getiren insanlara olan büyük faydalarını yazmak ve söylemek yetmez.Zira aç kalmakla aç kalan bir insanın düşüncesini taşımak gerektiğinde oruç tutan insanların birinci planda yoksul insanlara karşı tutumunu belirtmek bakımından  Ramazan ayı bir örneklik teşkil eder.

     O halde burada ön plana alacağımız en önemli gayretimiz aç kalmanın dışında yoksul insanlara karşı davranma şeklimizin fotoğrafını yerine getirmek mecburiyetindeyiz. Bu ayda merhamet,saygı ve sevgi elimizden geldiği kadar çok daha duygulu olmalıdır.Bunun için sağlığımıza da önemli bir desteği olan oruç tutmanın büyüklüğünü bu vesileyle ifade etmek isterim.

     Oruç tutan insanlarımız bu ayda diğer aylara nazaran insanlara ve canlılara yaklaşım şeklini daima daha sıcak sevgiye dönüştürmeli her fırsatta yardımseverlik vasfını ifade etmelidir.

     Oruç tutmayan insanlarımızda olabilir, yaşlı ,hasta ve bakıma muhtaç bu insanların içinde çalışan gençlerde olabilir.Bu olabilirlik içinde saygı esas alınmalı ben oruç tutmuyorum diye,sigarayı ,su içmeyi ve açıkta yemek yemeyi oruç tutanların gözlerine baka baka sürdürmeyi elbette dememiz mümkün olmamalıdır.

     Bu ayı son günlerinde insanlara Allahın verdiği en büyük faziletin Kandil gecesi insanların bütün günah ve sevapları ela alınacak bu ayda gösterdikleri şefkat ve sevgiyle Allah katında değerlendirilecektir.Okunan ezan sesleri insanlarımıza ve Türkiye Cumhuriyetine demokrasinin güzelliğini ifade etmekte bu ifade Ramazan ayıyla daha güzel bir noktada hedefini bulmaktadır.

     Bu maksatla yazdığım bu köşe yazımla bütün sevgili okuyucularımın tekrar tekrar Ramazanını kutlar ve bir daha belirtmek isterim ki yoksula mutlaka yardım elini uzatınız ve bunun faydalarını fitre ve zekatınızı vermekle çok daha uygun bir şekilde göreceğinize inanacaksınız.

     Ramazanınızı kutluyor hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum…

Bu yazı 901 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar