ANTEPFISTIĞINDA AŞILAMA ZAMANI

ANTEPFISTIĞINDA AŞILAMA ZAMANI

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri Antepfıstığında aşılama zamanının geldiğini hatırlatarak, üreticilerin aşılamada dikkat etmesi gereken önemli bilgileri paylaştı.

30 Mayıs 2021 - 12:12 - Güncelleme: 30 Mayıs 2021 - 18:16

Aşılamada Dikkat Edilecek Hususlar

1) Aşılamada kullanılacak göz seçiminde sağlıklı ağaçlardan aşı gözleri alınmalıdır. Bölgemizde son zamanlarda yoğun şekilde görülen Candidatus Phytoplasama Solani hastalığıaşı gözü ile taşındığından hastalık belirtisi olan yaprakları sararmış, yaprak araları kurumuş ağaçlardan aşı gözü kesinlikle alınmamalıdır.

2) Aşı kalemleri ağacın en çok güneş gören dış kısımlarından ve gözleri iyi oluşmuş sürgünlerden alınmalıdır. Gövdeden ve ana dallardan çıkan obur dallar aşı kalemi olarak kullanılmamalı ve kalemler iyi pişkinleşmiş olmalıdır.

3) Aşı kalemleri günün serin saatlerinde kesilmeli ve kalemlerin yaprak ayaları gölge bir yerde, gözlerde su kaybının önlenmesi için yaprak sapının 1 cm’lik kısmı kalem üzerinde kalacak şekilde hemen kesilmelidir.

4) T çizildikten sonra aşı gözü kalemden çıkarılırken aşı gözünün iç kısmında, aşı gözüyle beraber büyüme konisi kalkmalıdır. Aksi takdir aşılama başarılı olamaz.

5) T aşısı yapılırken anaç üzerinde aşı yapılacak yer seçilirken; Aşı hakim rüzgârın estiği yönde, anacın düzgün ve pürüzsüz bir kısmına yapılmalıdır. Anaç üzerinde T çizimi yapılırken odun dokuya bıçak değmeyecek şekilde yapılmalıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en uygun aşılama yöneyi ağacın kuzey-batısıdır. aşı yerinin topraktan yüksekliği çöğürle tesis edilmiş bahçelerde ise 30-40 cm olmalıdır.

6) Çıkarılan aşı gözü, aşı bıçağı yardımıyla yaprak sapından tutularak daha önce çizilen T’ye yerleştirilir. Aşı gözünün üst tarafı ile T’nin üst tarafı arasında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

7) Bağlama işine üstten başlanır, aşağıya doğru sıkıca sarılarak alttaki çizginin sonuna kadar inilir. Sonunda ilmek yapılarak hava almayacak şekilde bağlama yapılır. Anaç üzerinde sürgünlerin bir kısmı alınır güney yönünde bir soluk dalı bırakılmalıdır.

8) Aşıların tutup tutmadığı, 15-20 gün sonra belli olabilir. Eğer göz irileşmiş, kabarmış, kabuk rengi parlak ve dokunulduğunda yaprak sapı düşüyorsa, aşı tutmuş demektir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 667 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetteki Kilisliler’in Konuğu Murat Küsbeci
Gurbetteki Kilisliler’in Konuğu Murat Küsbeci
Kilis'te Bilim Şenliği Açıldı
Kilis'te Bilim Şenliği Açıldı