Kilis’te Zeytinler Sıkılıyor

Kilis'te Zeytinler Sıkılıyor

Kilis’te zeytin bahçelerinde hasat devam ederken, zeytinyağı fabrikalarında hummalı bir çalışma ile birlikte “Kilis Zeytinyağı” üretiliyor.

21 Kasım 2020 - 11:54 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 14:09

Bugünlerde Kilis’te gündem zeytin. Bir kısım üretici zeytin hasadına başlarken, bazı zeytin üreticileri yağ veriminin artması için hasadı Aralık ayına erteledi. Zeytin hasadına başlayan üreticiler gündüz zeytin bahçelerinde hasat ettikleri zeytinleri çuvallara doldurup fabrikaların yolunu tutuyorlar.

Fabrikalarda üretim son sürat devam ediyor    

Zeytinyağı fabrikalarına çuvallar halinde gelen zeytinler, ayrı ayrı bölmelerde sıkılma zamanlarını beklerken, fabrikalar üreticilerin zeytinlerini sırayla sıkıyorlar. Tamamen otomatik fabrikalarda zeytinler ilk önce pirlerinden ayrılıp yıkanıyor. Daha sonra iyice hamur kıvamına getirildiği karıştırma bölümüne alınıyor. Daha sonra da pirinesinden ayrılan karışım, zeytinyağı olarak tertemiz çıkıyor.

Zeytinyağları 1 Asidin Altında!   

Üretim bandına giren zeytinlerin yeşil, siyah karışık ve oldukça ufak olduğu dikkat çekiyor. Asit oranının 0,3, 0,5 ve 0,8 arasında çıkan zeytinyağında kalitenin gayet iyi olduğu görülürken, zeytin üreticileri verimin düştüğünü dile getiriyorlar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1750 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Altın Fiyatları (23 Haziran 2021)
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı
Türk Kızılay Toplum Merkezi’nin Açılışı Yapıldı