Kilis Zeytinine Sahip Çıkıyorlar

Kilis Zeytinine Sahip Çıkıyorlar

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen projelerle birlikte, Kilis Zeytini ile ilgili önemli çalışmalara imza atılıyor.

06 Ocak 2022 - 10:11

Zeytinin anavatanı içinde yer alan Kilis, binlerce yıllık büyük bir zeytin gen kaynağı potansiyeline sahip. Ancak bugüne kadar çok farkında olmadığımız bu genetik zenginlik, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen projelerle koruma altına alınacak.

Kilis açısından önemli olan Kilis Yağlık Zeytin çeşidinin yapılan genetik araştırmalar sonucunda bölgemizde bulunan ve “Delice” denilen yabani zeytinlerle akraba olduğu bulundu. Bu da Kilis Yağlık zeytin çeşidinin bu bölgedeki yabani zeytinlerden kültüre alındığını gösteriyor.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi olarak başlatılan ıslah çalışmaları devam ederken, Kilis Yağlık Zeytin çeşidi arasından yapılan klon seleksiyonu ile daha verimli, boncuklanma oranı düşük ve periyodisite eğilimi az ağaçlar belirlendi ve fidan üretim çalışmalarına başlanıldı.


Bunun yanı sıra Kilis’in yabani zeytin potansiyelini değerlendirmek amaçlı yüksek yağ verimine sahip ve polifenol oranı yüksek Delice zeytin genotipleri belirlendi ve bunların kültüre alma çalışması devam ediyor. Üniversite bünyesinde bu genetik kaynakların korunmasına yönelik zeytin koleksiyon bahçesi kurulacak.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1002 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyanet faize haram diyemedi.
Diyanet faize haram diyemedi.
AKP % 30’un altında, Millet İttifakı öne geçti
AKP % 30’un altında, Millet İttifakı öne geçti