O Kimseye Muhtaç Değildir

O Kimseye Muhtaç Değildir

İmam Hüseyin (a.s) Hz. Mehdi ile ilgili şöyle buyurdu: “O, Allah'ın helal ve haramını bilir, insanlar O'na muhtaçtır fakat O kimseye muhtaç değildir”

02 Haziran 2021 - 13:30

Haris b. Muğayra'dan rivayetle;

İmam Hüseyin'e (a.s), "Hz. Mehdi'yi (a.f) nasıl tanıyacağız?" diye sorduğumda, şöyle buyurdular: "O'nun sakin, kendinden emin, vakarlı duruşundan tanıyacaksınız."

İkinci defa, "Diğer özellikleri nelerdir?" diye sordum.

İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurdular: "Allah'ın helal ve haramını bilmesinden, insanların O'na muhtaç olup fakat O'nun kimseye muhtaç olmamasından..."

(Akdü'd-Dürerfi Ahbâr'l-Muntazar, Yusuf ibn-i Yahya ibn-i Ali ibn-i Abdülaziz Mukaddes Şafiî Selimî, s.41; Mektebetü'l-Alemi'l-Fikr, Kahire, Mısır, 1399).

İmam Hüseyin (a.s) buyurdular ki: "İmamet ve kıyam işini üstlenecek olan (Mehdi'nin) iki gaybet-gizlilik dönemi vardır.

Gaybetlerinden birisi çok uzundur, hatta o kadar uzundur ki bir grup, ölmüştür, dünyadan gitmiştir, bir grup öldürülmüştür, bir grup ise (kaybolup) gitmiştir diyeceklerdir. O'nun yerini, işlerine bakmakla görevli hizmetçisi dışında ne bir veli bilir ne de başkası..." (Akdü'd-Dürer fi Ahbâr'l-Muntazar, s.134).

Muhammed b. Samit'ten rivayetle;

İmam Hüseyin'e (a.s), "İmam Mehdi'nin (a.f) zuhurunun alametleri var mıdır?" diye sordum.

İmam Hüseyin (a.s), "Evet, var" diye buyurdular.

"Nedir?" diye sordum.

İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurdular: "İmam Mehdi'nin (a.f) zuhurundan önce Abbasi hükümeti yıkılacak, Süfyani çıkacak ve ordusu Beyda denilen bir yerde yerin dibine batacaktır."

"Sana feda olayım bu dönemin çok uzun olmasından korkuyorum" dedim.

İmam Hüseyin (a.s), "O'nun Gaybet dönemi ve zuhur nişaneleri tesbih taneleri gibidir, hepsi birbiri ardından sırayla gerçekleşecektir" dedi. (Akdü'd-Dürer fi Ahbâr'l-Muntazar, s.49).

İmam Hüseyin (a.s) buyurdular ki: "Hz. Mehdi'nin (a.f) zuhurunun beş alameti vardır: 1- Süfyanînin çıkışı. 2- Yemanînin çıkışı. 3- Gökten bir nidanın gelmesi. 4- (Süfyan ordusunun) Beyda çölünde yerin dibine batmaları. 5- Nefsi Zekiye'nin öldürülmesi." (Akdü'd-Dürer fi Ahbâr'l-Muntazar, s.111).

İmam Hüseyin (a.s) buyuruyorlar ki: "Hz. Mehdi (a.f) zuhur ederse, şüphesiz insanlar O'nu inkâr edecektir. Çünkü insanlar İmam Mehdi'yi (a.f) yaşlı biri olarak beklerken, güzel yüzlü bir genç olarak gelecektir." (Akdü'd-Dürer fi Ahbâr'l-Muntazar, s.41).

İmam Hüseyin (a.s.) buyuruyorlar ki: "Hz. Mehdi (a.f) zuhur ettiğinde onunla Araplar ve Kureyşliler arasında kılıçtan başka bir şey hüküm etmeyecektir. Niçin Hz. Mehdi'nin (a.f) zuhurunun çabuk olması konusunda acele ediyorlar? Allah'a yemin ederim ki; O'nun elbisesi sert olur. Arpa ekmeğinden başka bir şey yemez. Onun yaşantısı kılıç ve kılıçların gölgesindeki ölümden başka bir şey değildir." (Akdü'd-Dürer fi Ahbâr'l-Muntazar, s.228).

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 411 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vakıf Altunışık Vefat Etti
Vakıf Altunışık Vefat Etti
BTP Liderinden Kurban Bayramı Mesajı
BTP Liderinden Kurban Bayramı Mesajı