Stres azaltmada farklı bir seçenek

Stres azaltmada farklı bir seçenek

Günlük yaşamın stresini azaltamak için birçok yol denemiş olabilirsiniz. Son günlerde özellikle Hollanda'da trend olan bir yol da "İnek Sarılma". Nasıl mı?

09 Ekim 2020 - 00:09 - Güncelleme: 09 Ekim 2020 - 00:33

Hollanda'da “Koe knuffelen" olarak yaygınlaşan yöntemin tam türkçe karşılığı “inek sarılma”.

Doğal yaşam her zaman tavsiye edilen bir durumdur. Belki de günlük yaşamda stres katsayısını artıran en önemli etken, doğal yaşamdan uzaklaşmak.

Bu uygulamada, insanlar önce doğa yürüyüşü yapıyorlar. Örneğin bir inek çiftliğinin çevresinde yapılan bir yürüyüş. Ardından ineklere sarılmanın, kişide rahatlamaya yol açıyor.

İneklerin daha yüksek vücut ısısı, daha yavaş kalp atışı ve büyük boyutu, onlara sarılmayı inanılmaz derecede yatıştırıcı bir deneyim haline getirebilir. Hayvanının sırtını ovmak, onlara yaslanmak terapötik karşılaşmanın bir parçası olarak değerlendiriliyor. 

İneklerin sarılmasının, sosyal bağda salgılanan hormon olan insanlarda oksitosini artırarak pozitifliği artırdığına ve stresi azalttığına inanılıyor. Görünüşe göre bir evcil hayvanla veya duygusal destek hayvanıyla kıvrılmanın sakinleştirici etkileri, daha büyük memelilerle kucaklaşırken daha da belirginleşiyor.

Bu sağlıklı eğlence on yıldan daha uzun bir süre önce kırsal Hollanda eyaletlerinde ortaya çıktı. Artık bugün, Rotterdam, İsviçre ve hatta Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çiftliklerde "ineklere sarılma seansları" bir aktivite olarak uygulanıyor. Bu aktivite neşe uyandıran, stres kırıcı özellikleri ile tanıtılıyor.

Sarılma deneyimi, belki de sığırların kendileri için de bir zevk kaynağı olabilir. Applied Animal Behavior Science dergisinde 2007'de yayınlanan bir araştırma makalesinde, ineklerin boyunlarının belirli bölgelerine ve sırtlarının belirli bölgelerine masaj yapıldığında kulaklarının geriye düştüğü ve bunun derin gevşeme için ipuçları olarak görülebileceği belirtiliyor.

Görünüşe göre büyükbaş hayvanlarla içten kurulan bağlar, psikoterapi seanslarının yerini alabilir. 


Kilispostası Haber Servisi 

Bu haber 1323 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOPRAK BAYRAMI
TOPRAK BAYRAMI
Hatice Özkaplan Vefat Etti
Hatice Özkaplan Vefat Etti