Tarihi Evlerdeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

Tarihi Evlerdeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

Eski Kilis’in tarihi evlerinin hem dış kapılarında hem de evin içerisinde yer alan duvarlarda taşa oyulmuş çeşitli figür ve işaretler bulunur. Peki bunlar ne anlama geliyor?

24 Mart 2021 - 10:37 - Güncelleme: 25 Mart 2021 - 09:31

değerine tekrar kavuşmaya başladı. Restore edilen bir çok eski ev çeşitli kurumlar tarafından sosyal amaçlı kullanılıyor. Bu evlerin duvarlarında birbirinden farklı birçok işaret yer alıyor. Tuğra, ağaç, yıldız, hilal, çeşitli geometrik şekillerin ne anlama geldiği herkes tarafından merak ediliyor.

Hilal İslam’ı, Ağaç hayatı simgeliyor

Kilis evlerinin kapılarında yer alan palmiye yaprağına benzer şekiller ve çeşitli figürlerdeki ağaçlar, hayat, huzur, mutluluk, saadet gibi anlamlara gelirken, yeniden dirilmek anlamını da içeriyor.

Birçok evde görülen Hilal şekli İslam dinini ve Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimize atfen taşlara işlenirken, yıldız işaretinin ise birçok kültürde farklı anlamlar yüklenerek kullanıldığı ancak genellikle aydınlığı temsil ettiği sanat tarihi uzmanları tarafından ifade ediliyor.

Bazı soylu ailelerin veya devlet memurluğu görevinde bulunanların ise kapı girişlerinde o dönemin padişahına ait tuğralar ve çeşitli Arapça yazılar yer alıyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2538 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
Vali Soytürk, Sınırda İnceleme Yaptı
"Kıraathane Söyleşileri"nin 26'ncısı Gerçekleştirildi