Yeni COVID varyantı Omicron (Nu) hakkında neler biliyoruz?

Yeni COVID varyantı Omicron (Nu) hakkında neler biliyoruz?

İlk kez Güney Afrikalı bilim insanları tarafından tanımlanan omicron varyantı gizemini koruyor.

29 Kasım 2021 - 16:22 - Güncelleme: 30 Kasım 2021 - 09:28

Bulaşıcılık düzeyinin daha önceki varyantlardan daha yüksek olduğu düşünülüyor. Görülen o ki korona virüs, özellikle bulaşıcılık düzeyini artırma ve bağışıklıktan kurtulma yönünde mutasyona uğruyor. Her yeni bulunan varyant, bir öncekinden daha yüksek bulaştırıcı.

Dünya Sağlık Örgütü bu durumu endişe verici bir durum olarak tanımlayarak, bu varyantın Güney Afrika’dan başka ülkelere yayılmasını önlemek için çaba sarf ediyor.

Henüz yeni tanımlanan Omicron  (Nu) varyantı hakkında Güney Afrikalı bilim insanları tarafından yapılan açıklamaları özetlemek gerekirse; şu ana kadar öğrendiklerimiz şunlar:

·        Varyantın kökeni bilinmiyor. Ancak bu varyantı 25 Kasım’da ilk açıklayan bilim insanları Güney Afrikalı bilim insanları.

·        25 Kasım’da ilk açıklandığında o ana kadar Hong Kong ve Botsvana'da vakalar tespit edildiğini açıklamışlardır. Ama hemen bir gün sonra, İsrail ve Belçika’da da bu varyant ortaya çıktı.

·        Bir grup bilim insanı, 23 Kasım'da virüsün sıra dışı bir mutasyona uğramakta olduğunu açıklamışlardı.

·        Bu mutasyon grubu, virüsün daha önce tespit edilen bulaşıcılığı artırıcı ve bağışıklıktan kaçınmayı etkileyen mutasyonlarından daha farklı.

·        Güney Afrika’dan yapılan açıklamaya göre bu varyant, "Bugüne kadar gördüğümüz en fazla mutasyona sahip" olanı.

·        "Delta ve Beta varyantlarında görülen mutasyon bu varyantta da var. Ama bazı mutasyonlara, ilk defa rastlanılmış. Eski ve yeni mutasyonların aynı varyantta birleşmesi ile oluşan kombinasyonunun neye dönüşeceği açıkçası tam olarak tahmin edilemiyor.

·        Virüsün hücrelere girmesini sağlayan kısmı ve şu anki mevcut aşıların odak noktası olan başak proteininde olan 30 mutasyon dahil olmak üzere bu varyantta toplam 50 varyant tespit edilmiş.

·        Güney Afrika'da son günlerde yeni günlük COVID vakalarının artış hızı, yeni varyantın bulaşıcılığından kaynaklanabileceği düşünülüyor.

·        Güney Afrika resmi verilerine göre, günlük COVID pozitiflik oranı bir haftada yüzde 3,6’dan yüzde 9,2'e yükselmiş.

·        Korkulan yeni varyantın tahminlerimizden de hızlı yayılacağı.

·        Varyanttaki bazı genetik mutasyonların, virüsün bağışıklıktan kaçmasını sağlayabileceği düşünülüyor.

·        Esas merak edilen durum, mevcut aşıların etkisinin yeni varyanta etkisinin ne olacağı ile ilgili tespit edilen bir bilgi henüz yok.

·        Varyant henüz daha yeni tespit edildiği için kapsamlı analizler daha tamamlanmamış durumda.

·        Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre, bu varyant henüz Türkiye’de tespit edilmedi.

Derleyen: Doç. Dr. Ali Bestami Kepekçi (@dralibestami) 


Kaynak: medicalxpress

Bu haber 2009 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Falih Tümay Vefat Etti
Falih Tümay Vefat Etti
Gelecekte köle mi olacağız, efendi mi?
Gelecekte köle mi olacağız, efendi mi?