Kudüs 3 dinin de kutsal mekanı mıdır?
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Dr. Ahmet H. Kepekçi

Kudüs 3 dinin de kutsal mekanı mıdır?

17 Aralık 2017 - 20:16

إِنَّالدِّينَعِندَاللّهِالإِسْلاَمُ (ALİ İMRAN Suresi 19. ayet) Allah katında tek din İslam’dır.Bu Ayet-i Kerimenin hükmüne göre Kudüs 3 dinin kutsal mekânı değil, bir tek İslam'ın kutsal mekânıdır.

Bu konuda sayın Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın ard arda kaleme almış olduğu 3 makale konunun özünü ortaya koymaktadır. Diyebilirim ki bu makaleler son dönemde yaşanan Kudüs merkezli sorulara ve sorunlara cevap vermektedir.

Bu makaleleri okuduğumuz zaman dinlerarası diyalog çalışmalarının ülkemiz, coğrafyamız, milletimiz ve ümmet üzerinde ne kadar vahim tehdit oluşturduğunu görmüş oluyoruz.

Yıllardan beri dinlerarası diyalog çalışmalarına karşı cansiperane mücadele eden Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın hassasiyetini daha iyi anlamış oluyoruz.

Bakın, Mescid-i Aksa nasıl unutturulmaya çalışılıyor, İslam ümmetinin tamamı değil de bir halk olan Filistinliler ön plana çıkartılıyor bunu daha iyi anlamaya başladık.

… 

Mescid- Aksa’nın varlığından sonra Süleyman mabedinin hükmü kalkmıştır. Ahir zamanda gelecek olan Mehdi (a.s.) peygamberimizin neslinden Ehl-i Beyt’ten olacak ve peygamberimizi temsil edecektir, hatta Hz. İsa Mehdi (a.s.) ye cemaat olacaktır, arkasında namaz kılacaktır. Bütün bu gerçeklere rağmen hala yahudiler ve hristiyanlar buna karşı çıkarak İslam’a karşı çıkmaktadırlar. Eğer kutsallıktan bahsedeceksek konunun esası budur.

Filistin'e dikkat çekilerek ümmet bertaraf edilmekte, Kudüs’e dikkat çekilerek Mescid'iAksa unutturulmaya çalışılmakta ve hedef saptırılmaktadır. Buna rağmen,İslam İşbirliği Teşkilatı konunun özünü görememektedir. Sözde İslam ülkelerinin temsilcileri, organları bile olmayan sözde bir devlet olan Filistin’in başkenti, doğu Kudüs diyorlar. Bunu yaparken konu öz olarak da kapsam olarak da ekseninden uzaklaştırılmaktadır. Ta 1967’den beri Filistin toprakları tamamen İsrail tarafından işgal edilmiş durumdadır. Buna bile bir çözümleri olmayan İslam ülkelerinin liderleri havanda su dövmektedir.

Konu Filistin halkının meselesi olarak takdim edilerek Filistinliler hedef gösterilmekte ve sıkıntıları kat be kat arttırılmaktadır. Neticede kendini yalnız gören Filistinlilerin moral değerleri bozulmakta ve devre dışı kalsın diye adeta gayret sarf edilmektedir. 

Bir kere Sayın Erdoğan elini Suriye’den çekmelidir. Bugüne kadar Filistinlilere esastan yardımcı olan yegâne devlet Suriye ve lideri Esad olmuştur. Esad'ın ve Suriye’nin güç kaybı en çok Filistinlileri mağdur etmiş, en çok İsrail’in işine yaramıştır.

Haydar Baş hocamız Mescid-i Aksa Müslümanların başkenti olmalıdır diyor ve iman meselesidir diyor. İşte sorunun tespiti de çözümün adresi de tam buradadır. Yıllardan beri yanlış teşhis ve yanlış girişimlerle hem zaman kaybedilmiş hem de İsrail’in eli güçlendirilmiştir. 

Yaşanan bu sorunları çözecek liderin öncelikle dinlerarası diyalog çalışmalarının Müslümanın imanına, kutsallarına, cesaretine ve topraklarına yönelik bir tehlike olduğunu bilen ve buna karşı mücadele veren bir lider olması gerekmektedir. Bu vasıflara sahip tek lider Sn. Prof. Dr. Haydar Baş hocamızdır.

Sorun da bellidir, çözümü de.

Bu yazı 2268 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar