Milli ve dini bütünlüğümüz
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Milli ve dini bütünlüğümüz

07 Eylül 2019 - 09:39

Tarihte ayakta kalabilen milletler, ancak milletinin dini ve milli bütünlüğünü koruyarak bunu başarmıştır. Ne zaman milletin arasına tefrika girmiş ise o milletin ayakta kalması asla mümkün olamamıştır. Biraz tarih bilgisi olan hemen herkes bu tespitimize katılacaktır.

Bu esastan yola çıkarak Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş sürekli şu esası zikretmektedir: “Milli bütünlüğümüz dini bütünlüğümüzdür. Dini bütünlüğümüz milli bütünlüğümüzdür.” 

Bütün meselelerin tahlil ve tedavisinde ortaya koyduğu tavır hep bu yöndedir. BOP meselesine, dinler arası diyalog fitnesine, Arap baharına, terör belasına, sağ sol, Alevi Sünni ayrılığına karşı çare ortaya koyarken; milli ve dini bütünlüğü esas kabul etmiştir. İlgililere, meselelere hep bu açıdan bakmalarını tavsiye etmiştir.

Gerek iktidar, gerek muhalefet;  gerek ilgili makamlar, gerek milletimiz, gözünü kulağını kapatarak, gerçeklerle buluşmamak için inat ettiler. Adeta güneşe kapılarını kapattılar ve bu gün gelinen nokta meydandadır. Millet olarak yine kendisinin tabiriyle; “zifiri karanlık” günleri yaşıyoruz.

Ama Prof. Dr. Haydar Baş; yılmadan, bıkmadan geçmişte ne diyorsa bu gün aynı şeyleri söylüyor. Başkaları gibi “dün kara dediğine bugün ak demek” O’nun kitabında yoktur. Zamane adamları gibi “yağmur nereye yağarsa tarlasını oraya kaldırmak” gibi bir kaypaklığı yoktur. O’nun yalanla, haramla işi yoktur.

Yalnız başına da kalsa, hakkı ve hakikati savunmaktır O’nun işi... Topyekûn bir millet yanlışa sapsa, yanlışa yönelse; “Durun kalabalıklar bu yollar çıkmaz sokaktır.” Diye her zaman ve şartta haykırmıştır.

30 Ağustos 2019 da, Zafer Bayramının 97. Yıldönümü kutlamaları etkinliği çerçevesinde Trabzon’da BTP Trabzon İl Başkanlığı tarafından iki program tertiplenmiştir. Gündüz bölümünde milli bütünlüğümüzü ilgilendiren sempozyum(bilgi şöleni); gece bölümünde ise dini bütünlüğümüzü ilgilendiren, şehitlerimizin ruhuna mevlit, kuran tilaveti, hatimler, tekbirler, salavatlar, okunmuştur.

Trabzon Yalı Park salonunda ve Trabzon Akçaabat Şehitlik tepesinde tertiplenen programlara, yurdumuzun her köşesinden binlerce vatandaşımızın katılımı gerçekleşmiş; Meltem, Kadırga ve Köy televizyonlarından canlı olarak yayınlanan programlar sayesinde, ekranları başında takip edenlerle birlikte akıllara ve gönüllere manevi bir lezzet yaşatılmıştır.

Her iki programa da Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız ve Onun eşsiz görüşü damgasını vurmuştur; “Milli bütünlüğümüz dini bütünlüğümüzdür. Dini bütünlüğümüz milli bütünlüğümüzdür.” Hayırlı olsun.

Uğur Kepekçi

5 Eylül 2019

 

Bu yazı 506 defa okunmuştur .

Son Yazılar