Ramazanımız hayırlara vesile olsun
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Ramazanımız hayırlara vesile olsun

08 Mayıs 2019 - 00:50

2 ay önce Recep ayına kavuştuğumuzda “Ya Rabbi bize Receb’i ve Şaban’ı bereketli kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır” diye duayla, hasretle beklediğimiz; Ramazan’a ulaştık elhamdülillah. 

Su gibi akıp geçip giden zaman içerisinde, yine önemli bir zaman dilimi olan Ramazan’a erişmenin huzuru, neşesi içerisinde değerli dostlara birkaç hatırlatma yapmak istedim.

Bir hadislerinde Efendimiz (s.a.a.) “Receb Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”(Kenzu’l-Ummal, XII/310).

Bu aya ümmetimin ayı dendiğine göre, mutlaka bize özel bazı uygulama ve mükâfatlar olacağının işareti verilmiştir. Bu ay biz Muhammet ümmeti için gayet önemli müjdelerle dolu olduğu, hakkında kuran ve sünnet kaynaklı ilahi haberlerin varlığı malumunuzdur.

Oruç gibi kıymetli bir ibadeti içinde barındırdığı için elbette çok önemlidir.

Sevap, mükâfat katsayısının ne kadar olacağı ancak Rabbimiz tarafından bilinen, tövbelerin en çok kabul edileceği haber verilen, içerisinde Kadir gecesi gibi (bin aydan daha hayırlı) bir geceyi barındıran Ramazan ayı, elbette bizim için Allah’ın rızasına, af ve merhametine ulaşmaya bir vesile olacaktır.

Zaman akıp giderken, maalesef biz Allah’ın kullarının çok mühim bir zafiyeti var ki; o da nimetin kıymetini var iken pek bilmeyiz. Elimizden uçup gidince de ahh ederiz, pişmanlık duyarız.

Sosyal hayatımızda en sık rastlanan bir hastalık olduğu için bizleri Efendimiz Hz Muhammed (s.a.a.) uyarmıştır.

“Beş şey gelmeden önce beş şeyi ganimet bil: İhtiyarlığından önce gençliğini, hastalanmadan önce sıhhatini, fakirliğinden önce zenginliğini, meşgul zamanlarından önce boş vakitlerini ve ölümünden önce hayatını!” (Hâkim, Müstedrek, IV, 341; Buhârî, Rikak, 3; Tirmizî, Zühd, 25)

Şimdi bir muhasebe edin kendinizi; Recep geldi ne yaptın? Şaban geldi ne yaptın? İşte geldi Ramazan, şimdi ne yapacaksınız?

Birçoğunuzun bu geçen günleri planladığınız ya da gerektiği gibi değerlendirememenin ıstırabı ile pişmanlık duyduğunuzu bilmek için özel bir maharete gerek yok; çünkü hep yapılan şeyler bunlar.

Elbette bu gün ve gecelerin, yaşadığı hayatın; imtihan sırrına eren, zamanını Allah’ın rızası istikametinde geçiren güzel insanlar vardır. Onlara selam olsun. Rabbim cümlemize istikamet nasip eylesin.

Sözümüz o ki; henüz Ramazanın ilk günlerindeyken bizi bekleyen nimetlerin kıymetini bilelim. Oruçlarımızı hassasiyetle tutalım. Ramazan günlerinin her anını ibadet ve güzel ahlakla; hayır, hasenatla değerlendirelim. Vakit namazlarının yanında, Teravih namazlarımızı mutlaka kılalım. Kur’an’la ilgimizi arttıralım. Rabbimizin mesajlarını, emir ve yasaklarını anlamaya çalışalım. Peygamberimizin, Ehl-i Beyt’in ve örnek insanların vazifelerini ve kıymetini idrak etmeye gayret edelim.

Ramazan bezirgânı şovmenlerin, fitne fesat peşinde olanların, sözlerini dikkate almayıp; tuzaklarına düşmeyelim. Ramazanımız hayırlara vesile olsun efendim…

Uğur Kepekçi

8 MAYIS 2019

 

Bu yazı 1301 defa okunmuştur .

Son Yazılar