Receb ayında kılınacak namaz
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Receb ayında kılınacak namaz

01 Mart 2020 - 23:09

Rahmet ve bereket iklimi olan üç aylarda; gönüllerimize rahmet tohumları saçmalı, rahmet fidanları yetiştirmeli, rahmet meyveleri toplamalıyız.

Belki de Ahir zamanda fitnenin en yoğun olacağı bir dönemi yaşamaktayız. İnsanların imanlarını az bir pahaya sattıkları, menfaatleri için çok şeylerini feda ettikleri bir dönemden geçmekteyiz. Dolayısıyla imanın, ahlak ve faziletin korunması da gittikçe zorlaşmaktadır. Böyle bir zaman dilimine yetiştiğimiz zaman nasıl korunmamız gerektiği sorulduğunda, Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed(s.a.v.) efendimiz şu izahta bulunmuştu:

“Karanlık gecenin parçaları gibi olan fitnelerden önce, hayırlı ameller işlemede acele edin. O fitne geldi mi kişi mümin olarak sabaha erer de kâfir olarak akşama girer. Mümin olarak akşama erer de kâfir olarak sabaha ulaşır; dinini basit bir dünya menfaatine satar.” (Müslim, iman 186, (118); Tirmizi, Fiten 30)

Biz de hem kendimizi korumak ve manevi kazancımızı artırmak için, hem de dostlarımıza bir nebze olsun yardımda bulunmak için, siz değerli dostlarımıza bazı tavsiyelerde bulunacağız. Üç aylar vesilesiyle önemli gördüğümüz bazı konuların yanında ağırlıklı olarak gönül dertlerimize çareler bulmaya ve paylaşmaya çalışacağız.

Tavsiye edeceğimiz güzel ibadetlere, gönül sohbetlerine, can simidi gibi sarılın. Birileri çıkıp da kafanıza şüpheler koyarak, farz ibadetlerinizin yanında yapmaya çalışacağınız nafile hükmündeki bazı ibadetleri yapmanıza engel olmaya kalkışırsa, onlara kulak asmayın.

Gücünüz yettiği kadar bol ibadet yapın, bu zaman dilimleri özel zamanlardır, her zaman elinize geçmez.  Bu yazımızda sizlere Recep ayında kılınması faziletli olan bir namazı hatırlatacağız. Nasip olup da kılarsanız, bizi de duadan unutmayın inşallah…

Receb-i Şerif ayının 1’i ile 10’u arasında, 11’i ile 20’si arasında ve 21’i ile 30’u arasında olmak üzere 10’ar rekâtlı bölümler halinde sadece birer defa kılınacak 30 rekât bir namaz vardır.

Bu namazların hepsinin kılınışı aynıdır ancak namazların sonlarında okunacak dualarda fark vardır. Bu namazlar, akşamdan sonra da yatsıdan sonra da kılınabilir. Münafıkların bu namazı kılamadıkları gelen haberler arasındadır. 30 rekâtlı bu Recep ayı namazı Resûlallah Efendimizin (sav) berberi Salmânı Pâk–i Farîsi (r.a.) hazretleri tarafından haber verilmiştir.

İki rekâtta bir selâm verilerek kılınan bu namaz 10 rekâttır. Her rekâtta 1 Fatiha, 3 Kâfirûn suresi ve 3 İhlâs-ı şerif okunur.

İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l–mülkü ve lehü’l–hamdü yuhyî ve yümît. Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l–hayr. Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” denilip dualar yapılır.

İkinci on gün içinde yani Receb’in 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rek’atten sonra, 11 defa: “İlâhen vâhıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyûmen dâimen ebedâ” denilip dualar yapılır.

Üçüncü on gün içinde, yani Receb’in 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rek’atten sonra da 11 kerre, “Allâhümme lâ mânia limâ â’tayte, velâ mû’tiye limâ menâ’te, velâ raadde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l–ceddi minke’l–ceddü. Sübhâne rabbiye’l–aliyyi’l–â’le’l–vehhâb. Sübhâne rabbiye’l–aliyyi’l–â’le’l–vehhâb. Sübhâne rabbiye’l–âliyyi’l–â’le’l–kerîmi’l–vehhâb. Yâ vehhâbü yâ vehhâbü yâ vehhâb” denilip duâlar yapılır.

“Bu duaları okumakta zorlananlar, Allah Resulüne salat ve selam okuyabilirler. Yüce Allah’a diledikleri gibi dua edebilirler.”

Uğur Kepekçi

Bu yazı 629 defa okunmuştur .

Son Yazılar