Virüsten korunma yolları
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Virüsten korunma yolları

14 Mart 2020 - 04:32

Corona (Korona) virüsü, toplumsal felaketlere sebep olduğu için gerek fert olarak gerek toplumsal olarak bilinçlenmek zorundayız.  

Corona virüsten korunmanın yolları olarak UNICEF’in yaptığı iddia edilen açıklamanın birkaç çeşidi sosyal medyada dolaşmaktadır. Corona virüsünden korunmak için önerdiği tavsiyeleri özetlemeye çalışalım:

“Elinizi sık sık sabunla yıkayın. Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durun. Dirseğinizin içine öksürün veya hapşırın. Hapşırırken kâğıt mendil kullanın, onu da kapalı bir çöp kovasına atın. Ateşiniz varsa, öksürüyorsanız ve nefes darlığı çekiyorsanız doktora başvurun.

Korona virüsü 400- 500 mikro hücre çapına sahip, boyutları büyük bir virüstür. Herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller.

Virüs havaya değil yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür.

Korona virüsü metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır.

Kumaşlara bulaştığında Korona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya 2 saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Virüs 10 dakika boyunca sizle ellerde yaşar, bu nedenle el temizliğine dikkat etmeliyiz.

Virüs 26-27 C derece sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir…”

KBB uzmanı Operatör Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'ye Corona (Korona) virüsten korunma yolları sorulunca; kendisi UNİSEF in talimatlarının yanında bazı tavsiyelerde bulundu:

“Göz, ağız ve burun yoluyla bulaşan bu virüsten korunmak için vücut temizliğine dikkat edilmeli, öncelikle ellerimizi, ağzımızı ve burnumuzu temiz su ile sık sık yıkamalıyız.  Yeterince su tüketimine dikkat edilmeli. Vücut direnci denilen bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek gıdalar, özellikle C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketilmesini, limon ve sirke kullanmanın çok fayda sağlayacağını tavsiye ediyoruz. İnsanlarla el yüz temasından kaçınmalı, mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. İşin bir başka yönü de virüs bahanesiyle psikolojik bir algı yönetimi ile insanlara korku salınmaktadır. Abartmadan ve tedbiri elden bırakmadan dua etmeyi de unutmamak lazımdır.”

Bu bilgilerden sonra anladığımızı söyleyelim:

Günde beş vakit namaz kılan, abdestini, guslünü yeterince yerine getiren, temizlik kurallarına dikkat eden kimseler; virüslere karşı daha korumalı olmaktadır. (Abdest: Elleri, ağzı, burnu, yüzü, kolları dirseklere kadar yıkamak. Baş, kulak ve enseyi mesh etmek, ayağı yıkamak ya da mesh etmektir. Gusül: Ağzı, burnu ve bütün vücudu yıkamak.)

Değerli dostlarım, Yüce Allah bizleri her türlü virüsten korumak için İslam ahlakını, iman ve ibadet esaslarını emir buyurduğunu anlamak zorundayız. Aksi halde daha çok virüslere, hastalık ve afetlere maruz kalır hem imanımızı hem sağlığımızı hem de hayatımızı kaybederiz. Allah korusun…

Uğur Kepekçi

Bu yazı 563 defa okunmuştur .

Son Yazılar