Yedi Aralık
Reklam
Yusuf Yakut

Yusuf Yakut

Yedi Aralık

09 Aralık 2010 - 02:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:41

Güzel memleketimizin, Avrupalı emperyalist güçlerin işgalinden temizlenmesinin yeni bir devri senesini sevinç ve coşkuyla kutladık.

Bu zafer, geçmişimizin bizlere hangi zor şartlarla emanet ettiği güzel Kilis?imizin, değerini anlamak ve anlatmak açısından çok manidardır.

89 yıl önce göstermiştir ki, bu mukaddes Müslüman Türk yurdu, sonsuza kadar bu milletin olarak kalacaktır...

Şehrimizdeki kutlamalar her zamanki gibi, Cumhuriyet meydanında mülki erkânın ve beraberindekilerin halkın bayramını kutlamasıyla başlayıp, öğrencilerin, günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmalardan sonra, okulların hazırladıkları gösteriler izleyenlerden alkışlarla karşılık buldu.

Kuvai milliyenin çevre illerden katılımıyla yaptığı gösteriler gözyaşları içinde izlendi, resmi geçitlerle sonlanan program gece kapalı spor salonundaki şenliklerle devam etti, ayrıca bu sene ilk defa özel tv kanalı olan Mesaj tv, Kilisin kurtuluş gecesini tertip eden, Kilis kültür derneğinin organizesine katkıda bulunmuştur, iki saati aşan canlı yayında birbirinden değerli hemşerilerimizi izleme fırsatı bulduk, başta Mesaj tv ve sunucu gazeteci Adem Canözer olmak üzere bu organizeyi yapanlara teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Kilis 1918 yılında İngilizler Suriye üzerinden gelip şehrimizi işgal ettiler, kan, gözyaşı ve cana mala yapılan bu tecavüz Kilislilerin birliğine, beraberliğine sımsıkı sarılmasına sebep olmuştur. Ve Kuvai milleye, iş başa düşmüştür deyip, milli mücadeleyi başlatmıştır. Şehit Sakıp Bey, Kartal bey, Müslüman bey, Burhanoğlu, Saraç Mehmet Çavuş, Mücahit bey, Aslan bey, Polat bey vb gibi kahramanlar vatan ve namus savunmasını görev bilip, halka önder olmuşlar, ruhları şad olsun.

Bu dönemde manidar bir olay yaşanmıştır; Mustafa Kemal Atatürk, Halep Baron otelindeki karargâhından çıkıp, bölgedeki gelişmeleri yerinde görmek için Kilis?e doğru gelirken yolda? çeteler? kuvva güçlerince durdurulup parola sorulur; Dur, teslim ol, in aşağıya derler, otomobilin içindekilerden haberi olmayan kahraman Kilisliler, araçtan kahraman, dahi komutan inip çetelerle göz göze gelince; iki dostu kader bu kez başka bir cephede bir araya getirir.

Zira, Mustafa Kemal Çanakkale?den yakın arkadaşını hemen tanımıştır; silah arkadaşı Saraç Mehmet Çavuş?da,  paşasını heyecanla ve gururla selamlayıp isim künyeyi söyleyip hasret giderirler. Paşa neden burada olduklarını öğrendikten sonra, çok duygulanır ve o tarihi konuşmasını yapar ?İlk defa ayak bastığım bu Türk toprağındaki uyanıklığa cidden hayran, kaldım ve bir daha iman ettim ki, bu millet asla ölmeyecektir, var olun aziz Kilisliler?. 28 Ekim 1918.Artık sonsuza kadar devam edecek olan bağımsızlık meşalesinin ateşi yanmıştır.

?Ya istiklal ya ölüm? parolasıyla yola devam edilmiştir. İşgal güçleri, bir yıl sonra Fransızlara devretmişlerdir güzel yurdumuzu, Fransızlar işi kolay görürler önceleri, ama karşılarında inançlı ve imanlı vatan savunması yapan kahramanları görünce; her türlü kalleşliye başvururlar. Şımarık Ermenilerde kol kola giren gâvurlar, zulüm ve işkencenin her türlüsüne başvurmaktan kaçmazlar. Tarihi kaynaklarda yüzlerce işkence görüp şehit edilen vatandaşlarımıza rastlıyoruz.

Ama onlarında sonları, korktukları akıbetleri tıpkı İngilizlerinki gibi olmuştur, geldikleri gibi gitmişler.

Yıl 1921 Aralık yedi, Mücahit Kilisliler düşmana son darbeyi indirip,

Kıyamete kadar Müslüman Türkün yurdu olduğunu ispatlamıştır

Bu uğurda hizmetleri olan bütün şehitlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

YUSUF YAKUT

Bu yazı 900 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar