Siyasette yanılanlar ve yanılmayanlar
Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi

Doç. Dr. Ahmet H. Kepekçi

Siyasette yanılanlar ve yanılmayanlar

06 Ekim 2021 - 09:25

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) 7. Olağan büyük kongreye hazırlanıyor. Bu süreçte il kongreleri yapılıyor. BTP Genel başkanı Av. Hüseyin Baş beyin katılımı kongrelere ayrı bir coşku katıyor. BTP parti programı Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın görüş ve düşünceleri çerçevesinde şekillenmiştir. Kuruluşunun üzerinden geçen 20 yıl içerisinde, BTP çizgisinden ve hedeflerinden hiçbir sapma göstermemiştir. Ülkemizin, coğrafyamızın ve dünyanın bu kadar kırılganlığına rağmen emin adımlarla yürümek her babayiğidin karı değildir. Bakınız iktidarı döneminde hükümet siyasete yeni bir kavram kazandırmıştır. Aslında onu hepimiz biliyoruz: "yanıldık". Her kritik konuda hesapları tutmayınca, her gittikleri yolun sonu çıkmaz olunca hemen bu kavrama sarılıyorlar “yanıldık” diyorlar. Üstelik bunlar yanılmakta rekor üstüne rekor kırdılar. Bu yanılmanın faturasını kim çekiyor, elbette devlet ve millet çekiyor. Yani halkımız mağdur oluyor. Bırakın boşa kürek çekmeyi, elde avuçta olan da kaybediliyor.

Peki, BTP niçin yanılmıyor. Çünkü BTP’nin fikir mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Bey bir bilim ve fikir insanı, mütefekkir; aynı zamanda aksiyon insanı. Dünyayı ve ukbayı bilen bir insan. O içimizden birisi. Milletin bizzat kendisi olan bir insan. O, milletine ve devletine hizmet ve Allah rızasını elde etmek ideali ile hareket etmiştir. İdeallerini sadece duyguda bırakmamış, onları gerçekleştirecek projeler, programlar, modeller kaleme almıştır. Yüzyıllardan beri kronikleşmiş sorunların üstesinden gelecek çözümler ortaya koymuştur. Onun fikir ve modellerinden dünya insanlığı istifade etmektedir.

Ülkemiz sosyal, siyasal, ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Zamlar sağanak gibi. Biri bitmeden diğeri geliyor. Fakat vatandaşın geliri buna paralel artmıyor. Hükümet zam, ceza ve vergi ile milleti eziyor. Peki, muhalefet ne yapıyor. Muhalefetin de çözümü yok. Bakın bir örnek verelim. Ana muhalefet partisinin genel başkanı Abant'taki toplantısında elektrik zammına karşı çözümünü dile getirdi. Elektrik zammına karşı, halkımızı kademeli olarak tüketimi durdurmaya çağıracaklarmış. İktidara geldiklerinde ise elektrik dağıtım şirketlerine hesap soracaklarmış. İktidardan ne farkı var bunların? Hükümet de marketlerdeki fahiş fiyat artışını 5 büyük zincir firmaya bağlamıyor mu? 

Anlaşılan bu arkadaşlar ekonomiden pek anlamıyorlar. Bu insanlara Prof. Dr. Haydar Baş hocamıza ait Milli Ekonomi Modelini (MEM) tam okumalarını tavsiye ederim. Ekonomideki maliyet kavramının ne anlama geldiğini maliyete etki eden hususların fiyatı nasıl etkilediğini bilmelerini isterim. Asıl suçlu saklanıyor, icraatları ile maliyeti arttıran hükümet, fiyatlar artınca dikkati dışındakilere kaydırmaya çalışıyor. Kendileri sütten çıkmış ak kaşık sanki milletin bazı kesimleri ise sürekli suçlu koltuğuna oturtuluyor. Bunların yanında ülkemizde ciddi bir güven sorunu da yaşanıyor. Siyasilere karşı duyulan umutta bitmiş durumda. İktidar olsun muhalefet olsun hiçbir çözüm vaat etmiyor. İşte böyle bir dönemden geçiliyor. 

Gelelim çözüme. BTP genel başkanı Av. Hüseyin Baş Bey MEM’i çok iyi hazmetmiş. Sosyal devleti yaşatmaya azmetmiş. Hayalleri olan ve bunları gerçekleştirmeye ant içmiş donanımlı genç bir lider. Bir ayağı Haydar Baş beyin öğretilerinde, model ve projelerinde, diğer ayağı ile de sürekli yol alıyor. Asgari ücretin yoksulluk sınırının üzerinde olması gerektiğini bu ücretin bir lütuf değil mecburiyet olduğunu ifade ediyor. Asgari ücreti 10 bin TL yapacağının altını çiziyor. 10 bin TL milletimizin ahlakını bozar diyenlere, 3 bin TL asgari ücretle milletin ahlakının zaten bozulduğunu üzülerek ifade ediyor. İnsanımızın geçimini temin edebilmek için ikinci belki üçüncü iş yapmak zorunda kalındığının altını çiziyor.

Mezarda emekliliğe son vereceğini, emeklilik yaşını 55 yaşa indireceğini açıklıyor. 

Ülkemizde hayal kurma yetisinin insanımızın elinden alındığını ifade ediyor. 

ÖTV konusunu ilk gündeme getiren Hüseyin Baş Beydir. Ancak diğer siyasiler de ÖTV’yi dillerine doladılar. Akılları yeni başlarına gelmiş olacak ki, biz de kaldırırız diyorlar. Ancak onlar ÖTV’yi kaldırırlarsa ekonomi çöker ama BTP kaldırırsa MEM ile ekonominin şahlanacağını izah ediyor.

Faiz, döviz sarmalı ile ekonominin bitirildiğini açıklıyor.

Söz milletimizde. Geleceğimize okyanus ötesi mi karar verecek, yoksa bu aziz millet mi? Buna göre hareket edilmesi gerekiyor. Hafta sonu BTP kongrelerinin yapıldığı Kahramanmaraş ve Gaziantep'in kahraman ve gazi sıfatlarını iyi analiz etmemiz gerekir. Sorumuzun cevabı niteliğinde olan kahraman ve gazi sıfatları, Atatürk, Şahin bey, Şehit Kamil ezcümle Kuvay-i milliye anlamına geliyor. Bu ruh ise hala milletimizin özünde yaşıyor.

Bu yazı 561 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar